3 günden uzun süren ateş, Kawasaki hastalığının habercisi olabilir

3 günden uzun süren ateş, Kawasaki hastalığının habercisi olabilir

Çocuklarda 3 günden uzun süren ateş, döküntü, ağız içinde, dilde ve gözlerde kızarıklar, Kawasaki hastalığının habercisi olabilir. VM Medical Park Mersin Hastanesi Çocuk Kardiyolojisi Uzmanı Doç. Dr. Abdullah Özyurt, “Hastalık tedavi edilmezse kalp hastalıklarına neden olabilir. Tedavi edildiğinde ise biroldukça çocukta herhangi bir kalıcı hasara yol açmaz” diyerek, aileleri uyardı

 

VM Medical Park Mersin Hastanesi Çocuk Kardiyolojisi Uzmanı Doç. Dr. Özyurt, adam çocuklarda daha sık görülen ve 5 yaş altı çocuklarda karşılaşılan Kawasaki hastalığı ile ilgili açıklama yaptı. Kawasaki sendromu olarak da malum Kawasaki hastalığında, hastanın vücudundaki orta büyüklükteki damarlarda enflamasyon geliştiğini belirten Özyurt, “Bu duruma tıpta vaskülit denir. Vaskülit, kan damarlarının iltihabı sebebi ile ortaya çıkan, etkilediği yere göre farklı şikayetlere neden olabilen bir grup hastalıktır. Hastalığın sebebi bilinmiyor, ancak genetik yatkınlık, alerjik yatkınlık, sık enfeksiyon geçiren ve bağışık sistemiyle ilgili problemi olan çocuklarda Kawasaki hastalığı ile karşılaşılıyor. Aile geçmişinde erken koroner kalp rahatsızlığı ve erken kalp krizi var ise çocukta hastalığın görülmesini etkiliyor” dedi.

“Tedavisi mümkün, aileler bilinçli olmalı”

Hastalığın gözle görülebilecek beş tanısı bulunmuş olduğunu kaydeden Özyurt, bunları şöyle sıraladı:
“Birincisi; tüm vücutta döküntüdür. İkincisi; göz, damar açısından varlıklı olduğundan hastalık gözde bulunan damarları tutabilir. Gaslın beyaz kısmı kızarır ve gözde akıntılar meydana gelir. Üçüncüsü; ağız içinde ödem, şişlik, çatlaklar meydana gelmesi, dördüncüsü; lenf bezlerinde iki santimetreden fazla şişlik oluşması, beşincisi ise akut dönemde kol ve bacaklarda şişlik, 10-14 günden sonra parmak uçlarında eldiven tarzında soyulmalar olur.”

 

Aileleri bilinçli olmaları konusunda uyaran Doç. Dr. Özyurt, “Hastalık aslabir şey yapmadığınız durumlarda bile 3 hafta içerisinde kendini sınırlayarak geçebilir. Sadece, hastalık damar iltihabı olduğundan tüm vücudu tutar ve kalbe kalıcı hasar bırakabilir. Hastalığın kalıcı olarak bıraktığı en büyük hasar, kalbi besleyen, tıkandırılmış olduğunda da kalp krizlerine yol açan koroner damar iltihabi yapıları oluşturur. Tedavisi mümkün bir hastalıktır. Damar tutulumu olan her hastayı bağışıklık sistemini güçlendirici bir ilaç vererek tedavisini gerçekleştiriyoruz” diye mevzuştu.

Özyurt, Kawasaki hastalığında en önemli noktanın, çocuk hekimlerinin hastayı çocuk kardiyolojisine yönlendirmesi bulunduğunu vurgulayarak, ailelerin bilinçli olmaları gerektiğinin altını çizdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir