Anne bebek ilişkileri

Anne bebek ilişkileri

İyimser bir yapıya sahip olabilir.
Bebeğinizle Aranızdaki Duygusal İlişkiyi Geliştirmenin Yolları;

Hamilelik ve doğumda kurulan itimat bağı, yaşam boyu çocuğa ve ebeveyne eşlik eder. Güvenli bağlanma gerçekleştirildiği takdirde bebek, sevildiğini ve kendisine kıymet verildiğini anlamış olur. Bu da bebekte itimat hissinin oluşumunu sağlar. Güvende olma idraksı, çocuğun dünyayı keşfine destek verir. Bebeğin zihinsel ve toplumsal gelişiminde büyük rol oynayan güvenli bağlanmayı sağlamanın birkaç yolu bulunur.

Ten Tene Temas Edin,

Doğum sonrası sıhhat durumunuz uygunsa bebeğinizi kucağınıza alın. Bu özellikle baba ile bebeğin bağ kurabilmesi için de çok önemlidir. Baba adayı, doğumhanede bulunarak bebek ile ilk teması gerçekleştirebilir.

Onunla konuşun,

bebeğiniz anne karnında yaklaşık 18. Haftada dış sesleri duymaya başlar. Araştırmalar bebeklerin doğduklarında, hamilelik esnasında duydukları sesleri tanıdıklarını belirtir. Kısaca yavrunuz esasen ebeveynlerinin sesini tanıyor. Onunla sık sık konuşarak anne karnında süregelen bağınızı güçlendirin.

Doğum Sonrası Ziyaretleri Kısıtlayın,

Bebeğinizle daha rahat bağ kurabilmeniz için sakin bir atmosfere ihtiyacınız var. Doğum sonrası tebriklerin, eve çıkmanızın arkasından birkaç hafta sonra gerçekleşmesini sağlayın.

Bebek Masajını Deneyin,

Masaj, vücutta iyi hissetmeyi elde eden oksitosin adlı hormonun salgılanmasını sağlar. Bebeğinize masaj yaparak hem onun iyi hissetmesini sağlayabilir bununla beraber dokunuşlarınızla bebeğinizle bağ kurma yolunda büyük bir adım atabilirsiniz. “10 Adımda Kelebek Masajı” içerikli yazımıza göz atarak bebek masajı hakkında detaylı informasyon sahibi olabilirsiniz.

Verdiği İşaretleri Önemseyin,

Bebeğinizin duygusal gereksinimlerini gözlemleyin ve bunlara cevap verin. Yavrunuz anlaşıldığını hissettiği süre sizinle olan bağı güçlenecektir. Bunun için yavrunuz heyecanla gülümsediği vakit aynı coşkuyla ona gülümseyin yahut bebeğinizin üzüldüğünü fark ettiğiniz vakit onunla özenle ilgilenin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir