Anne ve bebeğin arasındaki bağ hem hamilelik hemde emzirme döneminde başlar

Anne ve bebeğin arasındaki bağ hem hamilelik hemde emzirme döneminde başlar

Anne İle Bebeği Arasındaki Bağ,
Anne olmak yaşamınızda yaşayabileceğiniz en harika duygudur. Bu mükemmel vakaya ilk adımınız doğrusu gebe kalmanız, sizin yaşamınızı bir oldukça yönden değiştirecektir. Sağlıklı bir bebeğin, annesiyle kurduğu ilk ilişki onun gelecekte kuracağı tüm toplumsal ilişkilerinin temelini oluşturur. Bebek açısından en önemli mevzu; olabildiğince, doğum sonrası en kısa zamanda annesiyle temas etmesidir.

Hamileliğin ilk gününden bebeğin 2 yaşına kadar olan dönemi, ilk 1000 günü,önemlidir!

Yaşamın her döneminde büyük önem taşıyan beslenme bebekler için anne karnında başlar. Gebelik ve erken çocukluk dönemindeki beslenmenin değeri ,erişkin dönemde ki sağlığımızı etkileyen önemli faktörlerin başında gelir.Bebeklikte ve çocuklukta gıda ögelerinin kafi ve dengeli şekilde karşılanması bebeğin kilo alması büyümesi ve gelişmesi haricinde kazanılan doğru beslenme alışkanlıkları ve erişkin dönem sağlığını ve meydana gelebilecek kalp-damar hastalıkları benzer biçimde kronik hastalıkların oluşum riskini azaltır.

Anne sütü bebeğin 0-6 ayda gelişme ve gelişmesini tek başına karşılayan tek besindir!

Bu bakımdan ilk 6 ay boyunca bebeklerinize yalnız anne sütü vermek onlara sunabileceğimiz en değerli armağandır.

Tamamlayıcı beslenmeye yavrunuz 6 aylık olduğunda,ayına uygun, uygun şekilde hazırlanmış ve uygun miktarlarda besinlerle başlamalısınız. Anne sütüne tamamlayıcı beslenmeye geçtikten sonra da devam etmeli ve bebeğiniz 2 yaşına gelene kadar sürdürmelisiniz.

Doğumdan sonrasında emzirmeye ne süre başlanır? Bebeğe anne sütünün yeterli olduğu iyi mi anlaşılır ?

Doğumdan hemen sonrasında ilk otuz dakika içinde bebeğinizi emzirmeye başlamalısınız.

Bebeğin süt gereksinimi günden güne hatta aynı gün içinde de öğünden öğüne

değişiklik gösterebilir. Biz çocuk hekimleri; yenidoğan döneminde sık aralıklarla bebeklerin rutin muayenelerini yaparak tartı alımı açısından sıhhat kontrollerini yapmaktayız. Ebeveynlerin dikkat etmesi ihtiyaç duyulan ise bundan daha sıradan bir yöntemdir. Eğer yavrunuz günde 5-6 kez idrara çıkışı oluyorsa kısaca siz günde 5-6 bez değişimi yapıyorsanız sütünüz ilk haftalar için bebeğinize yetiyor demektir.

Niçin Emzirmeliyim?

-Emzirmek; Anneliği yaşamak

-Anneliği duymak

-Anneliğin hazzına varmaktır.

-Annenin bebeğini emzirmesiyle anne-bebek ilişkisi güçlenir, annenin bebeğini benimsemesi, bebeğin sağlıklı bir kişilik kazanması kolaylaşır.

Anne sütünün bebeğe olan faydaları nelerdir?

Anne sütü her yerde hazırdır, bedavadır, hazırlama, ısıtma ve koruma sorunları yoktur. Her vakit tazedir ve temizdir.

Her annenin sütü kendi bebeğine özel ve bebeğin durumuna bakılırsa hazırlanmış en mükemmel besindir. Sindirimi çok kolaydır.

Gelişme faktörü içerdiği için bebekler daha iyi büyürler.

Emzirilen bebekler daha az ağlarlar. Anne sütünün içerdiği maddeler bebeği rahatlatır,gevşetir, ağrıyı azaltır, daha çabuk uykuya dalmasını sağlar.

Anne sütü alan bebeklerin zekâ düzeylerinin daha yüksek olduğu bilinmektedir.( Anne sütü bebeğin zekâsını 8 -10 puan artırır.)

Anne sütü içinde bulunan antikorlar, canlı hücreler, enzimler ve hormonlar sayesinde bebekleri hastalıklara karşı korur. Bu nedenle anne sütü alan bebeklerde ishal, menenjit, idrar yolu enfeksiyonu, şeker hastalığı, obezite, kansızlık, ortakulak iltihabı, bronşit benzer biçimde hastalıklar daha azca görülür.

Alerjiye karşı koruyucudur ve bebeği pişikten korur.

Anne sütü ile beslenen bebeklerde; mevzuşma problemi ve diş çürükleri daha az görülür.

Anne sütü oluşumunu arttırmak için ne yapılmalı?

Bebekler tertipli olarak emzirilmeli, emziren anneler kendi beslenmesine dikkat etmeli, dengeli beslenmeli, dinlenmeli vestresten ve endişeden uzak kalmalıdır.

Yeterli miktarda su içmek önemlidir. Günlük içilen su miktarı 3 – 3.5 litre olmalıdır.

Emzirme döneminde yeterli ve çeşitli beslenen annenin sütü besleyici, bebeğinin gelişimi için ideal olur.

Anne sütünün bebeğe ve anneye olan faydaları açısından doğar doğmaz anne sütüyle tanışan bebeklerin uygun olduğunda tamamlayıcı beslenme ile desteklenmesi( genellikle 6. Ayda ) ve 2 yaşına kadar anne sütüne devam edilmesi önemlidir

unutmayınız ki; ilk 1000 günde yeterli ve dengeli beslenme sizin bebeğinize tüm yaşamı için yapabileceğiniz en büyük iyiliktir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir