Astroloji nedir? Burçlar hakkında bilgiler

Astroloji nedir? Burçlar hakkında bilgiler

Gökyüzünde düşsel bir daire bulunduğunu düşünün, bu Zodyak’ı temsil edecektir. Bu dairenin içinde göksel objeler (Güneş, Ay ve gezegenler) belirli yörüngelerde devamlı hareket halindedirler. Bu objelerin pozisyonlarını hesaplayabilmek için referans noktaları gerekir, bunların da durağan olmaları gerekmektedir. Sidereal Zodyak, durağan yıldızlar oldukları nedeni öne sürülerek Takımyıldızlarını kullanır. Başlangıç noktası olarak Koç takımyıldızı kullanılır. Toplamda 12 takımyıldızı olmakla beraber bu 360 derecelik düşsel daire 12’ye bölünerek her bir takımyıldızı 30’ar dereceye tekabül eder. Tropikal Zodyak ise referans olarak Ekinoksları (Gün dönümünü) kullanır, şu demek oluyor ki Güneş ile Dünya’nın arasında dört mevsimi (İlkbahar, Yaz, güz ve Kış) de yaratan bağlantıyı temsil ederler. Başlangıç noktası yine Koç takım yıldızıdır ve İlkbaharın ilk günüdür. Kısacası baharın ilk gelişiyle Güneş’in düşsel dairedeki pozisyonu Koç burcunun ilk derecesidir.

Sidereal ile Tropikal’in arasındaki en temel fark, Sidereal, takımyıldızlarını “gerçek” anlamıyla ele alırken, Tropikal bunları “simgesel” anlamında kullanır. Astrologlar bu yüzden sıklıkla “Takımyıldızlarını ve Yıldız sembollerini birbiriyle karıştırmayın” derler, çünkü gökyüzünde kaç takımyıldızı olursa olsun, hayali daire 12’ye bölünmüştür ve 12 burç da isimlerini bu takım yıldızlarından almışlardır, tarihler de her zaman aynıdır. İşte şu sebeple “NASA açıkladı, burçlar 13’e çıktı, her insanın burçları kaydı” ifadesi Tropikal Zodyak’ı kullanan bir astroloğa asla bir şey ifade etmemektedir. Üstelik, NASA yeni bir şey yapmadı, ancak medya bunu bu şekilde yansıttı ve epey astroloğu kızdırdı. Bahsedilen 13. Takımyıldızı olan “Yılan burcu”her süre vardı. Hatta kaç takımyıldızı var diye sorarsanız, yaklaşık olarak 88 tane olduklarını söyleyebiliriz.

 

Koç Burcu (Aries) – 21 Mart – 20 Nisan
Boğa Burcu (Taurus) – 21 Nisan – 21 Mayıs
İkizler Burcu (Gemini) – 22 Mayıs – 21 Haziran
Yengeç Burcu (Cancer) – 22 Haziran – 22 Temmuz
Aslan Burcu (Leo) – 23 Temmuz – 23 Ağustos
Başak Burcu (Virgo) – 24 Ağustos – 22 Eylül
Terazi Burcu (Libra) – 23 Eylül – 23 Ekim
Akrep Burcu (Scorpion) – 24 Ekim – 22 Kasım
Yay Burcu (Sagittarius) – 23 Kasım – 21 Aralık
Oğlak Burcu (Capricorn) – 22 Aralık – 20 Ocak
Kova Burcu (Aquarius) – 21 Ocak – 18 Şubat
Balık Burcu (Pisces) – 19 Şubat – 20 Mart
Çin Astrolojisi: öteki türlerden biraz farklıdır çünkü çağıl takvim yerine Çin takvimine bağlıdır. 60 senelik bir döngüye haizdir ve ilk kısmı Yin ile Yang formlarında Beş Elementten, şu demek oluyor ki sırası ile Tahta, Ateş, Toprak, Metal ve Su’dan doğar. Arkasından 12 Zodyak hayvan işareti yahut Dünyevi Dallar bulunur, bunlar da sırasıyla: Fare, Öküz, Kaplan, Tavşan, Ejderha, Yılan, At, Koyun (Koç veya Keçi), Maymun, Horoz, Köpek ve Domuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir