Bahar Depresyonunun Belirtileri

Bahar Depresyonunun Belirtileri

Mevsim geçişlerinde ortaya çıkan hava değişimi insanların psikolojisini olumsuz etkileyebiliyor. Bahar yorgunluğu sanılan konum ise depresyonun emareleri olabiliyor. Sıradan önlemlerle konum denetim altına alınabiliyor sadece belirtiler ortaya çıktığı anda ne olursa olsun bir uzmandan destek alınması öneriliyor. Memorial Diyarbakır Hastanesi Psikoloji Bölümü’nden Uzman Psikolog Özlem sosyal, bahar depresyonunun emareleri ve korunma yolları hakkında data verdi.

 

Bahar aylarında hava sıcaklığıyla beraber nem oranlarının da değişmesi, özellikle yaz mevsiminden kış mevsimine geçiş devri olan sonbaharda havaların serinlenmeye başlaması ve sonbaharın belirtilerinin ortaya çıkması insan psikolojisi üzerinde olumsuz etki göstermektedir. Depresyona yatkın olan bireyler bu dönemden daha çok etkilenebilir. Toplumda bahar yorgunluğu olarak bilenen bazı negatif değişimlerin de aslında depresyonun belirtileri olabileceği unutulmamalıdır. Alınacak bazı önlemler ile bahar depresyonundan korunmak mümkündür.

BU ŞİKAYETLERE DİKKAT EDİN

Umutsuzluk, çökkünlük, suçluluk, değersizlik duyguları
Üzgün ve boşlukta hissetme
Halsizlik, enerji kaybı ya da günlük işlere karşı ilgide azalma, performansta düşüş
Sinirlilik, kolayca ağlama, kaygı ve korkular
Aşırı hareketlilik veya uyuşukluk
İştah ve uyku düzeninde bozulma
Konsantrasyonda azalma, unutkanlık ve karar vermekte güçlük

 

Cinsel istekte azalma
uzun süreli, tedaviye yanıt vermeyen bedensel şikayetler ve ağrılar
İntihar düşünceleri, intihar planı ya da girişimi
Bahar depresyonuna karşı yaşam biçiminizi düzenleyin

 

DÜZENLİ UYKU İLE GÜNE ZİNDE BAŞLAYIN

Düzenli bir uyku günün ritmini tutturmak, doğanın değişimine ayak uydurmak için önemlidir. Böylelikle vücudun biyolojisi düzene girmiş olur. Televizyondan, bilgisayar ve telefondan uzak sessiz bir odada kitap okumak uykuya dalmayı kolaylaştırır. Erken yatıp erken kalkmak ve her gün aynı saatte uyumak, yorgunluk ve stresi azaltacaktır.

SPORA veya YÜRÜYÜŞE VAKİT AYIRIN

Spor ya da açık havada her gün otuz dakika yürüyüş yapmak mutluluk hormonu olarak bilinen serotonin salınımını artırır. Serotonin, mutluluk, canlılık ve zindelik hissi veren özellikte bir hormondur. Eksikliğinde depresif, bitkin, sıkılgan bir ruh hali görülür. Spora veya yürüyüş meydana getirmeye extra süre ayıramıyorsanız, alışverişe, işe yürüyerek gidebilir ve asansör kullanmak yerine 2-3 katı yürüyerek çıkabilirsiniz.

 

GÜNEŞTEN KAÇMAYIN

Güneşe çıkmak kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olur. Yetersiz güneş ışığı beyinde kimyasal maddelerin düzeylerini ve dağılımlarını bozabildiğinden bazı bireyler depresyona daha açık hale gelir. Bunun için güneş ışığında özellikle sabahları yarım saat kadar oturmak, mevsimsel geçişlerdeki depresyonu ve halsizliği önler. Güneşli havalarda dışarıda vakit geçirmek mevsimsel depresyonu hafifletmede etkilidir.

BOL SU TÜKETİN

Kafeinli içecekleri ve alkolü azaltmak, günde ortalama 2,5 litre su içmek, taze meyve suyu, bitki çayları tüketmek kaygı durumunu azaltır, çökkün duygu durumun iyileşmesine yardımcı olur.

STRESİ AZALTIN

bu zamanda mümkün olduğunca stresli ortamlardan uzak durulmasında yarar var. Stresli ve kaygılı ortamlar baharda değişen duygu durumunun depresyona çevirebilir. Açık ve yeşil alanlarda zaman geçirilebilir, yürüyüşlere çıkılabilir ve sevilen etkinliklerde bulunulabilir.

Dengeli ve tertipli beslenmek, mevsime uygun sebze ve meyveler tüketmek hem ruh hem de beden sağlığına iyi gelir. İşlenmiş hazır gıdalardan uzak durmak, omega 3’ten varlıklı ceviz, semizotu, balık şeklinde besinler ile beslenmek, mevsimsel depresyonu önlemede veya yatıştırmada faydalı olur. Aşırı şişman bireyler de bu zamanda dikkatli olmalıdır. Bundan dolayı rejime dikkat etmeli ve gerekirse uzman desteği almalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir