Basketbolun kuralları nelerdir?

Basketbolun kuralları nelerdir?

Basketbol oyunu beşe beş oynanan bir ekip oyunudur. Basketbol müsabakalarında takımlar maximum 7 yedek oyuncu bulundurabilir. Dünyada ilk kere James Naismith tarafınca oynanmıştır. James Naismith gövde eğitimi öğretmeni olmasından dolayı bu şekilde bir oyun geliştirmiştir.

Basketbolun Kuralları
Hakemler
Basketbol maçları, karşılaşmaları üç hakem ile yönetilir.
Saha tarzıkonuk takım hangi yarı sahada oynamak isterse o yarı sahayı seçebilir.
Başlama
Basketbol maçları orta sahadan her iki takımdan da birer oyuncunun içinde meydana getirilen hava atışı ile adım atar. Havaya atılan topla oyun başlamıştır.
Oyun Süresi
Basketbol toplamda 40 dakika ve 4 periyot halinde oynanır; doğrusu onar dakikalık 4 periyot şeklindedir. Beraberlik sözkonusu olduğu taktirde uzatma periyotları oynanır. Uzatmalar 5 er dakika oynanır.
TakımlarBir takım toplamda 12 oyuncu barındırabilir.
Takımlar bir alıştırmacı birde dilerlerse yardımcı antrenör bulundurabilirler.
Menajer, hekim, çevirmen vb özel yükümlülükleri olan en fazlaca 5 kişi bulunabilir.
Takımlar sahada 2 oyuncudan daha azca oyuncu ile devam ederse mağlup sayılır.
Böyle bir yenilgi söz mevzusu olursa, galip gelecek takım o anda skor olarak öndeyse o skor geçerlidir. Galip sayılacak takım skor olarak gerideyse, skor 2-0 olarak kabul edilir.
Üniformalar

Formalarda ön ve arka renk aynı olmalıdır.
Sahadaki bütün oyucunlar, formalarını şortlarının içerisine sokmaları kuraldır.
Ekip içindeki tüm oyuncular aynı renkteki çoraplardan giymek zorundadır.
Formaların önünde ve peşinde forma rengine zıt renkte forma numaraları olması zorunludur.
Forma numaraları 4 ile 15 içinde olmalıdır.
Atak Süresi
Müsabakada hücumu oynayan taraf kendi yarı sahasını 8 saniyede geçmesi gerekir. 8 saniyede sahasından çıkamaz ise hücum sırası rakip takıma verilir. Bununla birlikte saldırı eden takım 24 saniye içinde hücumunu bitirmesi gerekir.
Mola
Takımların ilk üç periyotla birlikte uzatma periyodunda birer dakikalar halinde birer kez mola alma hakkına sahiptir. Dördüncü periyottada iki kere mola alma hakları vardır. 2 periyot bitiminde 15 dakikalık bir mola verilir.
Basketbol müsabakalarında topa sahip kişi topu sektirmeyi bıraktığında o andan itibaren adım atamaz. Pas ve şut atmak zorundadır. Adım attığı taktirde kural ihlali olduğundan top rakip takıma geçer.
Oyuncu değişiklikleri
Basketbol maçlarında sınırsız oyuncu değişikliği yapılabilir; eğer oyuncu faul limitini doldurmamış ve oyundan alınmışsa yeniden tekrar oyuna girebilir.
Faul
Oyuncuların beş faul yapma hakkı vardır ve beş faulu geçen oyuncular oyundan atılmasıyla birlikte bir daha oyuna giremezler. Oyuncuların yapmış oldukları toplam fauller takımlarının takım faul sayısını doğrudan etkiler. Bir ekip 4 faul yaparsa bundan sonraki tüm faullari rakip ekibin serbest atış yapmasına sebep olur. Kısaca 4. Faulden sonraki faullerin cezası özgür atışla cezalandırılır.
Silindir Prensibi
Bir oyuncu sahada iken oyuncuyu saran bir silindir hayal edilir. Bu silindir içine rakip oyuncu eli kolu veya vücudu ile girmeye çalışırsa silindir prensibini ihlal etmiş olur. Silindir prensibi aşağıdaki resimde net bi şekilde gösterilmiştir.
Duraklama

müsabaka hakemin durdurması haricinde top potaya deyip döndükçe devam eder. Top çizgilere değmeden havadan saha dışına çıkarsa, oyuncuda çizgi ve saha dışına basmadan topu çevirip oyuna devam edebilir.
Sayı
Üç sayı çizgisi içinde ve üç sayısı çizgisi üzerinden( çizgi üzerine basılmış ise) meydana getirilen her atış 2 sayılık olarak değerlendirilir. 3. Sayı çizgisi dışından atılan her sayıda 3 sayılık kabul edilir. Serbest atışlar birer sayı olarak hanelere yazılır.

Ceza
Basketbolda Cezalar kural ihali ve faul şeklindedir. Kural ihlali yapıldığında top rakip takıma verilir, faul yapıldığında ise; eğer faul icra eden takımın takım faul sayısı dolmuşsa (5. Faul ise) serbest atışla cezalandrılır. Bunun yanında oyuncu şut, turnike benzer biçimde sayıya yönelik bir pozisyon içindeyken faul yapılırsa bu da özgür atışla cezalandırılır. Kişinin atışı basket olduğunda ve bu pozisyondayken faule uğramış ise bir tane serbest atış kullanır. Basket olmamış ise şutu gönderdiği noktaya bakılırsa serbest atış adedi değişmiş olur; şöyleki oyuncu şutu 3 sayı çizgisi içerisinden atmış ise 2 adet özgür atış kullanır, 3 sayı çizgisi haricinde ise 3 tane atş kullanır.
Oyunun Galibi
4 periyon nihayetinde veya uzatmaların nihayetinde en çok sayı atan ekip maçın galibi olur.
Kaptanın Yetkileri
Kaptanlar oyun durduğunda hakemlerden informasyon alma yetkisine sahiptir.
Takımlar sonuca itiraz ederse bunu kaptan yapar.
Antrenörler
Antrenörler bir tek top ölü olduğunda ve oyun durduğunda istatistiki bilgiler almak için yargıcı masasına gidebilirler.
Yarışma anında sadaece alıştırmacı ayakta durabilir.
özgür atış atacak fert belirlenmesi gerkeiyorsa bunu alıştırmacı belirler.
Topla Oynama
Topa bir tek elle dokunulabilir. Bunun dışında ayakla vurmak, bacağın herhangi bir yeriyle dokunmak yasaktır; sadece istem dışı değmişse oyun devam eder.
Bir oyuncu istemsiz bir şekilde kendi potasına sayı yaparsa bu sayı iki sayı olarak değerlendirilir ve rakip ekibin kaptanına yazılır; fakat oyuncu bilerek kendi çemberine sayı atarsa bu sayı geçersiz olarak kabul edilir.
Topu çembere tersten atmak kaide ihlalidir.
Oyuncular topu oyuna sokarken pas olarak saha içerisine atarlarsa oyun başlar.
Düzgüsel şartlarda top oyuna, birinci periyot haricinde 2. 3. Ve 4. Periyotlarda teknik ve sportmenlik dışı faullerde yargıcı masasının karşısındaki kenar çizgiden girer. ( Birinci periyot hava atışı ile adım atar.)
Basketbol Sahası
İdeal basketbol sahası ölçüleri 28 m x 15 m’dir.
Basketbol sahaları ortadan ikiye bir çizgiyle ayırılır.
Bu çizginin üzerine orta yuvarlak çizilir.
Basketbol potaları kenar çizgilerden 1,2 metre içerde olur. Boyutları ise 1,8 x 1,2 metredir.
Potada varolan çemberin yerden yüksekliği 3,05 metredir. Çemberin çapı 45 cm’ dir.
Basketbol Topu
Basketbolda oynanan topun çevresi 75-78 cm, çapı 12,3 cm ve ağırlığı 600-650 gram olarak belirlenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir