Birlikte Yaşama Rehberi

Birlikte Yaşama Rehberi

İlişkinizin en zor dönemleri bitti; flört dönemini tamamladınız. Şimdi ne olacak? Belki de evliliğe doğru giden yolda sıra insanlık için küçük olsa da sizin için büyük bir adımda; birlikte yaşamaya başlamakta!

Siz annenizle bile aynı evde yaşayamazsınız… Kız kardeşiniz için “ancak 30’uma kadar katlanırım” dersiniz, en yakın arkadaşınızla aynı evi paylaşmayı bile düşünmezsiniz. Oysa iş aşka geldi mi gemileri yakarsınız, öyle değil mi? Cevap ‘evet’ ise siz de yakışıklının beraber yaşama fikrini kabullenmeye başlamış olmalısınız. “Hadi beraber yaşayalım” söylediği anda elinizde bavulunuzla kapıda bittiniz bitmesine de en zor kısmı sizin planladığınüz şeklinde bavul toplama kısmı değil; aslolan zor kısmı kapının eşiğinden girdikten sonrasında başlıyor. Basit gelsin mi diyelim, gazanız kutsal olsun mu?

Banyo

Bizim için banyo demek alışveriş merkez’lerdeki kozmetik mağazalarının sıkıştırılmış hali demek olduğuna gore; banyo en hassas konu. Bir kere bunun saç kurutma makinesi var, maşası var, makyaj malzemeleri var, vücut kremleri, maskeleri, şampuanları, saç kremleri, yağları, var da var! Bütün banyoyu ele geçirme şansınız varsa şanslısınız fakat yoksa yandınız anlamına gelir. En acilinden kendinize büyük kutular almalı ve ne var ne yok içine tıkıştırmalısınız. Banyoda yeterince dolap var ise, sevgilinizin eşyalarını, zaten yalnız tıraş seti, jöleden oluşacağına nazaran, çaktırmadan “Ay bak böyle ne güzel oldu diii miii?” deyip dolabın bir tarafına itebilirsiniz. Banyoda bir de kıl-tüy meselesi söz mevzusu. Bir kere eğer titiz bir sevgiliniz var ise yalnız banyoda değil evin her alanında yandınız anlama gelir. Çünkü saçlarınız öbek öbek döküldükçe toplamaya çalışacak, çevreı dağıtmamak için elinizden geleni yaptıkça sanki görünmeyen bir el arkadan her yeri dağıtıyormuş benzer biçimde olacak. Bu arada eğer siz titizseniz gene yandınız çünkü erkek tüyü ve kılı aynı bizim saçımız benzer biçimde hiç bitmez. Ayrıca her kadının kanayan yarası klozet kapağı vakasına da değinmeden geçmemek gerekiyor. Çünkü beraber yaşamaya adım atmak demek, klozet kapağı ses çıkarmadan nasıl kapanır öğrenmek demek. Siz her banyoya girdiğinizde önce o kapağı kapatacaksınız. Ondan sonra ne yapacaksanız yapacaksınız!

Dolap

Önemli problemlerden biri de, dolap yerleştirme aşaması. Doğal ki birlikte yaşamaya başlamak güzel günlerin başlangıcı ama dolap için aynı şeyi söylemek çok da doğru olmayacak. Bir kere eve adım attığınızda sizin için alınmış bir dolap yoksa ve siz sevgilinizin dolabını kullanmak zorunda kalacaksanız, kibarlığı bırakın! “Ben şuraya sığışırım, şuraya da bir gömleğimi asarım, ay elbisemi de şuraya katlayıp koyarım” dediğiniz anda, dar alanda kısa paslaşmalarda senenin futbolcusu ödülünü kazanmak için hazır olun. Bu kadar çok kıyafeti iki göze sığdırabilen hanım bence daha annesinin karnına düşme cesaretini bile gösterememiştir. Fakat bu söylediklerim sizi gaza getirmesin ve ilk günden arızaya bağlatmasın. Bunun yerine en acilinden duvar ölçüsü alıp bir dolap yaptırmak için sevgilinizi ikna etmeye başlamalı veya minimumından dolabın gömlek kısmını kapmalısınız.

Mutfak

Mutfak meselesi bir tek birlikte yaşamaya başlayanların değil, yıllarca anne ve babalarımızın da meselesiydi. Eğer yeni bir evde birlikte yaşamak yerine siz sevgilinizin evine taşındıysanız mutfak kısmında hakimiyeti almak için ‘saçınızı süpürge etme’ deyiminin ne demek olduğunu anlayacaksınız anlama gelir. Bir kere ilk günler cicim ayları olduğu için her gün farklı bir yemek yapmak isteyeceksiniz. Size tavsiyem yemek yaparken en zorundan başlamamanız. Sürpriz olsun diye lazanya yapmak yerine en basitından bir peynir tabağı hazırlamakla başlamalı, bir aşçı edasıyla dolaşmak için yavaş ama emin adımlarla ilerlemelisiniz. Böylece ne kadar beceriksiz olduğunuz mevzusundaki esprilere mevzu olmak yerine, beraber yemek yapmanın ne kadar zevkli olduğu konusunda sevgilinizi ikna edebilirsiniz.

Televizyon
Sevgilinizle aynı tür filmlerden hoşlanıyorsanız mesele yok. Fakat siz romantik filmlerden hoşlanırken o bilim kurgu kısacası uçan adamlar, yaratıklar, robotlardan hoşlanıyorsa kumanda kavgası üzerine alıştırmalar yapmanızda yarar var. Örneğin önce kim uyuyacak ve kumanda elinden düşecek gibi konularda gözü açık olursanız istediğiniz diziyi istediğiniz rahatlıkta izleyebilirsiniz.

Ev işleri
Çiftlerin evlendikten sonra en çok tartıştıkları konulardan biri de ev işleri oluyor. Fakat bu konuda çözüm aslında o kadar kolay ki… Haftada bir ya da iki gün ev işlerine yardımcı olacak birini bulursanız ne ütü problem olur ne çamaşır. Tek yapmanız gereken bulaşık makinesini doldurmak, çamaşırları makineye koymak ve asmak. Bu konuda işbölümü yaptığınızda her şeyin uzaya çıkmak kadar zor olmadığını göreceksiniz.

Aman dikkat!

Uzun soluklu her ilişkide heyecanın azalması kaçınılmaz oluyor. Aynı evde yaşandığında ise geçirilen vakit ve paylaşımın daha çok olması sebebiyle süreç daha da hızlanıyor. Hatta bazı çiftler birbirleriyle o denli yüzgöz oluyor, birbirlerinin en özel ve gizli kalması ihtiyaç duyulan anlarına şahit oluyor ki işin gizemli ve çekici aslabir tarafı kalmıyor. Bundan dolayı özel anlamış olurın özel kalması icap ettiğinin bilinmesi gerekiyor.

Birlikte yaşamanın avantajları

• En önemli avantajı adamın ayakları kokuyor mu kokmuyor mu çok iyi anlıyorsunuz.
• Horlama sadece içkiden sonrasında mı oluyor yoksa bir ömür boyu karabasan mu olacak öğreniyorsunuz.
• Her buluştuğunuzda dergilerden fırlamış şeklinde giyinen o insanın eve vardığında çoraplarını çamaşır sepeti yerine her defasında odanın bir köşesine attığını acı fakat gerçek bir halde öğreniyorsunuz.
• Ne kadar maço olup olmadığını eve geliş gidiş saatlerinize karışmasından, kıskançlık yapıp yapmamasından anlamış oluyorsunuz.
• Evlenip çoluk çocuk sahibi olmaya kalktığınızda rağmenızda size ne kadar yardımcı olacak ya da olmayacak bir adam var netlikle görebiliyorsunuz.
• Ailesi ile olan ilişkilerini daha iyi çözümlüyor, ileride oluşabilecek bir kayınvalide unsurünün gmeşhurk güneşlik mi, parçalı bulutlu mu yoksa sağanak yağışlı mı olacağını tüm bilgileriyla anlıyorsunuz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir