Burun tıkanıklığına yol açan 4 önemli neden

Burun tıkanıklığına yol açan 4 önemli neden

Şüphesiz sağlıklı olmak hepimizin istediği bir şey. Tabii sağlıklı nefes almak da öyle. Sağlıklı ve düzgün nefes almanın yolu ise fonksiyonlarını tamamen yerine getiren bir buruna sahip olmaktan geçiyor.

 

Burun, solunum yollarımızın ilk kapısı. Fakat günümüzde her iki kişiden biri burun tıkanıklığı sonucunu doğuran, yani hava geçmesine engel olan geçici veya kalıcı burun problemine haiz. Burun tıkanıklığı durumu yaşayanların bu problemi kalıcı olarak çözmektense genellikle geçici yöntemlere başvurduklarını söyleyen Kulak Burun Boğazca Hastalıkları Uzmanı Dr. Betül Şahin, kronik burun tıkanıklığıın ilerleyen süreçte kronik kalp hastalıkları, uyku apnesi esnasında ölüm riski, depresyon, konsanstrasyon problemleri ve demans benzer biçimde çok ciddi hastalıkları tetikleyebildiğine dikkat çekiyor.

Hayat kalitesini temelden etkiliyor

 

Oksijen solunumu icra eden tüm canlılar için yaşama devam etmenin en kritik koşyüce kafi solunum yapabilmek. Oksijen azlığı ruh ve gövde sağlığımızda beklenmedik problemler görülmesine neden olabiliyor. Solunum yollarımızın ana kapısı ise burnumuz. Dolayısıyla burnumuzu tıkayan herhangi bir vaziyet yaşam kalitemizi temelden etkileyebiliyor. Horlama, uyku apnesi, kronik kalp hastalıkları, yetersiz oksijen alımına bağlı olarak ferdin kendisini sürekli bitkin hissetmesi ve daha azca efor harcayarak yapabileceği işler için daha fazla efor sarfetmek zorunda kalması gibi fizyolojik problemlerin yanı sıra mutsuzluk ve depresyon gibi ruh sağlığını ilgilendiren problemler da sağlıksız nefes almaya bağlı olarak ortaya çıkabiliyor.

En sık rastlanan dört etken

Burun tıkanıklığının en sık rastlanan dört ana sebebi hakkında informasyon veren Kulak Burun Boğazca Hastalıkları Uzmanı Dr. Betül Şahin, burun eti problemlerinden kronik sinüzite kadar çözülmemiş birçok durumun burnu nerede ise tamamen fonksiyonsuz bırakabileceğinin altını çiziyor:

•Burun kıkırdağı eğriliği (gelişimsel veya genetik)
•Burun eti problemleri (Konka hipertrofisi yada polip denilen burun etlerinin burun içini doldurması)
•Kronik sinüzit (Kronikleşmiş sinüzit problemlerinin kronik akıntıyla burun pasajınıdaraltması)

•Alerjik rinit (Alerjiye bağlı burun etlerinin kronik büyümesi)

“Geçici çözüm” çözüm değil

İnsanların genellikle problemi doğru tespit etmekten kaçındığına veya geçici çözümlere yöneldiğine vurgu yapan Şahin, “Burun tıkanıklığı aslen süre içerisinde alışılan ve kanıksanan bir vaziyet. Bu yüzden kişiler bunun kalıcı çözümü için ameliyat olma fikrine çok alışamıyor ve bu operasyonları devamlı erteleme yoluna gidiyorlar. Oysa ki kronik burun tıkanıklığı ilerleyen süreçte kronik kalp hastalıkları, uyku apnesi esnasında ölüm riski, depresyon, konsanstrasyon problemleri ve demans şeklinde çok ciddi hastalıkları tetikleyebiliyor. İnsanlar solunum problemlerini görmezden gelip bu tür problemlerın altında başka etkenler aramakla zaman kaybettikleri için de yaşadıkları problemler derinleşebiliyor” şeklinde konuşuyor.

Günlük hayatta daha fazla efor sarf etmeye başladıysanız

 

Günlük hayatta yaptığı işleri yerine getirirken daha fazla efor sarf etmeye başladığını fark eden birinin bir KBB uzmanına başvurması gerekiyor. Ancak horlamalar artıyor ve üstüne bir de uyku apnesi problemi yaşanıyorsa mutlaka uzman doktora gidilmesi şart.

Hangi belirtiler eşlik etmeli?

Burun tıkanıklığı yaşayan kişilerde solunum ve daha çok efor sarf etmek zorunda kalmanın yanı sıra başka emareler de ortaya çıkabiliyor. Aşağıdaki durumların bir yada birkaçının beraber görülmesi halinde vakit kaybetmeden uzman doktora başvurulması ve bu belirtilerin de doktora aktarılması gerekiyor:

•Özellikle yüzden başlayarak tüm baş bölgesine yayılan kronik ağrılar görülüyorsa
•Burun pasajının düzenli çalışmaması sinüzit enfeksiyonlarını da tekilediği için sinüzit ağrıları da öteki emarelere eşlik ediyorsa
•Koku ve buna bağlı olarak tat almada problemler yaşanıyorsa
•Ağızdan alınan temizlenmemiş, nemlendirilmemiş doğrusu işlem görmemiş hava sebebiyle farenjit yada bademcik enfeksiyonları da ortaya çıkıyorsa
•Kulak enfeksiyonları yada daha ileri durumlarda işitme kaybı da var ise
•Özellikle alerji kaynaklı burun tıkanıklıklarında birlikte rol alan astım durumu da mevcutsa.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir