Cilt Bakımın da Sonbahar Dokunuşları

Cilt Bakımın da Sonbahar Dokunuşları

Uzm. Dr. Aysun Tekeli, sonbaharda cildin nemlendirme ve korunma ihtiyacının arttığını belirterek bu mevsimde cildi korumak için neler yapılması gerektiğini anlattı.

 

Sonbaharın gelmesiyle beraber bir tek doğada değil cildimizde de bazı değişikliklerin meydana geldiğini kaydeden Uzm. Dr. Aysun Tekeli, “sadece doğru müdahale ve sıradan uygulamalarla cildimizin mevsime adapte olması sağlanabilir. Öncelikle vücudumuzun sıvı kaybını önlemek için bol su içmeye devam etmemiz gerekiyor. Özellikle banyo sonrası veya dışarı çıkarken düzenli olarak nemlendirici kullanmak, SPF30 ve üzeri güneşten koruyucu kremlere devam etmeliyiz. Ek olarak havuz, deniz ve güneşlenme nedeniyle yıpranan deri için ek bakımlar yapılabilir” dedi.

 

“Yüzeysel peeling”

 

Deri tipi ne olursa olsun nemlendirmenin bu mevsimde daha çok örutubet kazanılmış olduğunı söyleyen Tekeli, “Yağlı ciltler de cilt tipine uyan nemlendiriciye ihtiyaç duyabilir. Cilt bakımı ile cildin temizliği, yüzeysel peelingler yapılarak ciltte yenilenme sağlanabilir. Yaz döneminde leke riski sebebiyle yapılamayan lazer işlemleri ile PRP, mezoterapi gibi derinin kolajen üretimini, dolayısıyla kendini yenilemesini sağlayan işlemlere sonbaharda başlanabilir. Akne, seboreik dermatit, saçlı deride kepek problemlerı ve öteki kronik inflamatuvar deri hastalıkları sonbaharda alevlenme gösterir. Bunlar, özel sabun ve şampuanlar ile denetim altına alınabilir. Bu tarz şeylerin yetersiz kaldığı durumlarda tedavi için bir dermatoloğa başvurmak gerekir” diye konuştu.

 

Benlere ve Lekelere dikkat

 

Seneler içinde güsevinç çok maruz kalan el, kol ve yüzde koyu renkli lekelerin oluşabileceğini belirten Tekeli, bu lekelerin ‘yaşlılık lekeleri’ veya ‘güneş lekeleri’ olarak adlandırıldığını ve genellikle zararsız olduğunu vurgularken lekelerin bir kısmının da kanserojen değişimlerle karışabildiğini ifade etti. Tekeli, şunları söyledi:

“bundan dolayı yeni oluşanlar, değişim gösteren lekeler ve benler vücudun neresinde olursa olsun kontrol ettirilmelidir. Dermatoskopi cihazları bu tip lezyonları denetim etmekte fazlaca yararlıdır. Şüpheli olanların biyopsi ile değerlendirilmesi gerekebilir. Ek olarak kozmetik sebeplerle de lekelere lazer tedavisi uygulanabilir.”

 

Sedef ve egzama

 

Tırnak ve saçların bakımı ile ilgili tavsiyeler de veren Tekeli sözlerini şu şekilde devam etti:

“Tırnaklarda kırılma ve soyulmalar, saçlarda dökülme artışı bu mevsimde sık rastlanan sorunlardandır. Kurutucu-yıpratıcı olmayan şampuan ve sabunlar kullanmak, ellerle birlikte tırnaklara da sık nemlendirici yürütmek gerekir. Bazı vitamin, mineral eksiklikleri ve tiroit hastalığı benzer biçimde metabolik hastalıkların da buna sebep olabileceği unutulmamalı, sıradan önlemlerle düzelmeyen ve şikâyetin şiddetli olduğu durumlarda doktora başvurulmalıdır. Derimiz, yıl boyu mevsim değişimlerine uygun bakım gerektirir. Hava değişimine göre cilt bakımı yapmak ve gerektiğinde dermatoloğunuza başvurmak, tüm yıl boyu cildinizin güzel ve sağlıklı görünmesini elde edecektir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir