Cilt Bakımında Altın Kural

Cilt Bakımında Altın Kural

Kusursuz bir cilde sahip olmak sağlıklı bir beden ile mümkün olabilir. Yaz aylarında güneşten korunmak altın kural olduğunu söyledi. Güneşe karşı önlemleri cilt tipine göre değişiklik gösterir. Lekeler kendini belli etmeye başladığı zaman, cildi sadece yazın değil, kış aylarında da güneşten korumak önemlidir.

Açık tenlilerin güneşten korunmaya daha çok, koyu tenlilerin daha az ihtiyaçları vardır. Her cilt daha az yaşlanmak, daha geç ve daha az kırışmak için güneş koruyucuya ihtiyaç duyar. Güneşe çıkıldığındaki o göz kırpma hareketi kırışıklıklara neden olur. Güneşten korunmayan cilt ile korunan bir cilt asla aynı değildir. Cildin yaşlanma hızı güneşle ilgidir.

D vitamini eksikliği yaşamamaya dikkat etmek de önemli bir ayrıntı. Güneşten tamamen uzaklaşmak yerine, günlük 10-15 dakikalığına kol ya da bacaklarımızı güneşlendirmek D vitamini ihtiyacımız için yeterlidir. Yüzü doğrudan güneşe maruz bırakmaktan kaçınmalı.

Yaz ve kış aylarında tedaviler değişiklik gösterir. Krem şeklinde olan ve yoğun peeling ile yapılan tedaviler olduğu gibi, lazer de etkili yöntemlerden biridir. Pek çok farklı özellikleri olan lazerli aletler kullanıyoruz, hepsi ayrı noktalara etki ediyor.

Kimi ciltteki suyu veya pigmenti kimi ise damardaki hemoglobini hedef alıyor. Lekelerin yok olmasında lazerin faydası olabilir fakat, tek yol lazer demek de doğru değildir. Çünkü yan etkileri de olabilir. Lekeyi yok edebileceği gibi, daha çok leke bırakarak komplikasyon yapabileceği riskini de analiz etmek gerekir.

Mutlaka dermatoloji veya plastik cerrahi uzmanı tarafından yapılıp takip edilmesi, özellikle komplikasyonları önlemek ve sonrası yaklaşımlar için önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir