Çocukları ev kazalarından korumanın yolları

Çocukları ev kazalarından korumanın yolları

Önlenebilir sebeplere bağlı olarak gelişen ve kötü neticelanan vakalara kaza dendiğini belirten uzmanlar, bu tarz şeylerin bir kısmının ise ölümle sonuçlandığını söyledi. Ölümle neticelanan kazaların yüzde 25’inin en güvenli denilen evlerimizde gerçekleştiğini ifade eden Medicana Bursa Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Perihan Topçu, “hepimiz ebeveynler olarak çocuklarımızın zarar görmelerini önlemek için tedbir almak en temel sorumluluğumuzdur. Ev kazalarında maksimum etkilenenler sırayla çocuklar, yaşlılar ve kadınlardır. Ev kazalarında en sık görülen sebepler ise, düşme, çarpma, kesi, yabancı cisimle boğulma ve zehirlenmelerdir. Özellikle çocukların ve yaşlıların kaza risklerini azaltmak için bayağı bazı tedbir almak mümkündür” dedi.

Düşme ve çarpmalara karşı kaygan zeminlere karşı önlem alınması gerektiğini belirten Topçu, “yürüme yolu üzerindeki halı, kilim, ufak sehpa, aksesuar şeklinde eşyaların kaldırılması kayarak yada takılarak düşme riskini ortadan kaldırır. Banyo, küvet şeklinde kaygan zeminlerde kaymayan paspaslar tercih edilmelidir.
Ek olarak evindeki sert köşelere yumuşak yastıkçıklar bağlayarak ya da özel kenar koruyucuları kullanarak çarpma ile oluşan yaralanmaların önüne geçebiliriz. Bıçak, makas, jilet şeklinde kesici aletleri, kırılabilecek cam eşyaları, sivri uçlu ve kırık eşyaları çocukların ulaşamayacakları şekilde ortadan kaldırmak gerekir. Mutfak dolaplarında çekmece kilitleri kullanarak hem çocuğun kesici ve delici aletlere erişmesinı engellemek, bununla beraber parmak yahut el sıkışmaları tehlikesini önlemiş oluruz” şeklinde konuştu.
Çocukların evde boğulmalarını önlemek için boğaza kaçacak kuru yemiş, şeker, toplu iğne, boncuk, mücevher, düğme gibi şeylerin ortada bırakılmaması icap ettiğini ifade eden Perihan Topçu, “Çocukların kıyafetlerine çengelli iğne kullanımını gerektirecek nazar boncuğu gibi şeyleri kullanmamalıyız.
Oyuncakların ufak parçacıklara ayrılmadığından emin olmalıyız. Katı gıdaya geçildiğinde, çocuk 3-4 yaşına gelinceye kadar fındık, fıstık, çekirdek benzer biçimde gıdalar vermemeliyiz. Emekleme sürecinin başlaması ile de yerde ağzına atabilecek küçük nesnelerin olmadığında emin olmalıyız. Zehirlenmeleri önlemek için tarihi geçmiş ilaç ve gıdalar derhal atılmalıdır. Kimyasal maddeler ve temizlik malzemeleri ile böcek ve fare zehirleri mümkünse kilitli veya çocukların erişemeyeceği dolaplarda saklanmalıdır. Unutmamalıdır ki, evlerimiz çocukların yaşam alanıdır. Onlar için keşfedecek çok şeyin olduğu bir yerdir. Onları kazalardan korumak da büyüklerin görevidir” diye mevzuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir