Çocuklarınızı büyütürken nelere dikkat edilmelisiniz? Bebek bakımı nasıl olmalıdır?

Çocuklarınızı büyütürken nelere dikkat edilmelisiniz? Bebek bakımı nasıl olmalıdır?

1. Gürbüz çocuk her zaman sağlıklı mıdır?

Halk arasında gürbüz çocuk diyince şişman, tombul, yanakları kırmızı çocuklar anlaşılır. Bu özellikteki çocuk sağlıklı çocuk anlamına gelmez. Sağlıklı çocuk boyu, kilosu ve baş çevresi birbiri ile uyumlu, fiziksel, sosyal ve ruhsal olarak düzgüsel olan çocuktur. Şişman veya çok zayıf çocuklar sorunludur. Çocukları dengeli büyütmek çok önemlidir.

2. Şekerli su çocuklara verilmeli mi? Şekerli su sarılığa iyi gelir mi?
Anne sütü alan bebek su dahil başka bir gıdaya gerekseme duymaz. Anne sütü alanlarda bazen süt sarılığı dediğimiz fizyolojik sarılık görülür, bir zararı olmayan bu sarılık genellikle bir hafta içinde azalır daha sonrada kendiliğinden kaybolur. Şekerli su verilmesine gerek kalmamıştır.

3. Banyo icra eden bebek üşür mü?
Banyo yapmanın bebeğe bir zararı yoktur. Her gün banyo yapabilir (yaz-kış dahil).

4. Sıcak ev ve sıcak hava çocuk için daha mı faydalıdır?
Çocuklar için ideal ev ısısı 20-22 derecedir. Aşırı sıcak ve aşırı soğuktan kaçınmak gerekir.

5. Şaşılık çocuk büyüdükçe kendiliğinden geçer mi?
Çocuklarda yalancı şaşılık ve gerçek şaşılık olmak üzere 2 çeşit şaşılık vardır. Yalancı şaşılık ilk 6 aylık bebeklerde görülür. Burun yapısı ile ilgili bir durumdur. Çocuk büyüdükçe kendiliğinden düzelir. Önemli olan hakiki şaşılıktır. Bebek 6 aylık olduktan sonrada şaşılık devam ediyorsa kesinlikle çocuk göz doktoru tarafından görülüp değerlendirilmesi gerekir.

6. Sağlıklı gelişme için çocuklarda neye dikkat etmeliyiz?
Fiziksel, ruhsal ve ruhsal olarak sağlıklı gelişme ve gelişme için en önemli şey bebeklerin doğumdan itibaren tertipli izlenmeleri gerekir. Anne sütünün verilmesi, aşılarının yapılması ve dengeli ve düzenli besleme, ruhsal ve sosyal destek çok önemlidir. Bunlar iyi sağlanırsa çocuklarımız iyi bir halde büyür ve gelişir.

7. Zihinsel gelişim için nasıl beslenmelidir?
Çocuklarımızın iyi beslenmesi onların fiziksel ve zihinsel beslenmelerinde önemli rol oynar. İlk 6 ay sadece anne sütü, sonrasında tamamlayıcı ve destekleyici beslenmeler, vitamin ve mineraller, omega 3 ve probiyotikten zengin gıdalar çocuklarımızın beslenme ve gelişmesinde önemli rol oynar.

Fiziksel gelişimde beslenme çok önemlidir. Protein(et, süt, yoğurt, yumurta, peynir, balık şeklinde), karbonhidrat (tahıl, baklagil, meyve benzer biçimde), yağ (doymuş ve doğmamış yağlar, özellikle omega 3 benzer biçimde), vitaminler (A, B, C, D, E şeklinde), mineraller (demir, çinko, kalsiyum, selenyum gibi) yeterli miktarlarda verildiğinde fizyolojik gelişmede tam olur.

Sağlıklı nesilleri yetiştirmek yurdumuzun geleceği bakımından çok önemlidir. Bu nedenle anne sütünün önemi, aşılar dengeli beslenme, iyi bir meslek edindirme, düzenli eğitim çocuklarımız için çok önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir