Doğal saç bakımları için sizlere ufak bilgiler hazırladık!

Doğal saç bakımları için sizlere ufak bilgiler hazırladık!

Saçlarınız için kullanacağınız bakım kürlerinin neler olabileceği konusunda bilgi edinmek istiyorsanız sizler için hazırlanan tariflere göz atabilirsiniz.
Saçlarınıza bakım yapmak için bir oldukça farklı kriteri göz önünde bulundurmanız gerekebilir. Bir kere boya yaptırmış olmanız bile daha sonra bakım yaptırmanız şarttır. Hatta boya yapmış oldurmamış olsanız bile bakım yapmanız gerekir. Saçlarınızın boyanmasında organik saç boyalarından destek alsanız dahi bakım yapma zorunluluğunuz vardır. Çünkü saçlarınız gün içinde güneşe, rüzgara, toza, kimyasallara maruz kalır. Bunlar da yıpranmaları arttırır.

Boyalı saçlara iyi mi bakım yapılır?
Vereceğimiz tarifleri kullanarak boyadan yıpranmış saçlarınızı sağlıklı bir görünüme kavuşturabilirsiniz. Sadece boyalı saçlar için değil boya kullanılmamış saçlar için de arada bir bu tarifleri uygularsanız saçlarınızın daha sağlıklı bir halde uzamasını sağlayabilirsiniz.

İlk tarifte kullanılacak malzemeler aloevera ve bira. Evet, yanlış duymadınız bira ile saçlarınızı güzelleştirebilirsiniz. Yarım bardak birayı iki tane aloevera sapı ile karıştırmanız gerekiyor. Doğal olarak aloeveranın özünü bardak içine sıkacaksınız. Üzerine de zeytinyağı ekleyeceksiniz. Tüm hepsini iyice karıştırıp kökten uca doğru süreceksiniz. 15 dakika bu maskeyi saçınızda beklettikten sonrasında ılık su ile durulamanız yeterli olacaktır.

Bir başka bakım tarifi de avokado ile yapılıyor. Avokadoyu tükettiğinizde de harika bir toksin atıcı olarak vücudunuza yarar sağlıyor. Ancak biz saçlarımıza sürmek için kullanacağız. Avokadoyu ezip buğday tohumu ile karıştırmanız gerekiyor. Daha sonra hazırladığınız karışımı da saçlarınıza sürüyorsunuz. Bu maskenin bekleme süreci bir saattir. Bir saat sonucunda gene saçlarınızı ılık suyla yıkıyorsunuz ve bakımınızı tamamlamış oluyorsunuz.

Boyalı saçlarınızı yıkarken şampuan seçiminize de özellikle dikkat etmelisiniz. Boyalı saçlar için çıkarılan şampuanları tercih etmeniz gerekir. Bu sayeden hem rengini daha uzun süre korursunuz bununla beraber saçlarınızın sağlığını kazanmasına yardımcı olursunuz. Bazı şampuanların fiyatları dudak uçuklatan cinsten olabilir sadece bunları edinmek zorunda değilsiniz. Standart şampuanlar arasında da işinize yarayacak ürünler bulabilirsiniz. Örnek verecek olursak Dove ve Head&shoulders şampuanları size oldukça yardımcı olacaktır. Loreal ve Kerastase markalarına ilişik renk koruyucu şampuanlar da bütçesini saç şampuanları konusunda daha geniş tutabilecek kişilerin tercihleri arasında yer alabilir. Bu markalar kalitelerini dünya genelinde kanıtlamış markalardandır.

Saçlarınıza her gün bakım yapın
Saçınıza bakım yapmanız için illa kür hazırlamanıza gerek kalmamıştır. Gündelik olarak bazı şeyleri huy haline getirerek de bakımlarını sağlayabilirsiniz. Sıcak su saçlarınızın düşmanıdır. Soğuk su ile yıkamanızda fayda vardır. Gene saçlarınıza şekil verirken çok sıcaklık kullanmamaya çalışın. Ne kadar yüksek ısı uygularsanız saçlarınız o denli zarar görür. Özellikle saçlarınız boyalıysa sıcaklığın yüksek olması saçlarınızdaki boyanın ömrünü de azaltacaktır. Saçlarınızı düzenli aralıklarla boyuyorsanız boyadıktan sonrasında iki gün saçlarınızı yıkamamanız tavsiye edilir.

Saçlarınızı güneşten koruyun. Yaz aylarında güneş koruyucu kremleri sadece cildiniz için değil saçlarınız için de kullanın. Şapka takmaya özen gösterin ki güneşin yıpratıcı etkisinden saçlarınız korunsun.

Saçlarınızı çok farklı bir renge boyamak istiyorsanız aniden değil geçişleri yavaş yavaş sağlayacak şekilde yapmaya özen gösterin. Kullandığınız boyaların içindeki amonyak oranını da çok yüksek olanlar arasından seçmeyin.

Zeytinyağı ile saç bakımı
Zeytinyağı ile saç bakımı yaparak da saçlarınızı eski canlılığına kavuşturabilirsiniz. Hatta eskisinden bile daha iyi hale getirebilirsiniz. Saç tipine ve saçınızın gereksinim duyan bakıma bakılırsa seçtiğiniz kürleri uygulamaya başladığınızda 2 ila 3 hafta arasında saçlarınız canlanmaya başlayacaktır.

Kepekten şikayetçiyseniz zeytinyağı kullanarak bu saç derisi probleminden kurtulabilirsiniz. Zeytin yağını direk olarak saçınıza uygulayın ve belli bir süre saçınızda beklemeye alın. Masaj yaparak iyice saç derinize işlemesini sağlayın. Haftada iki kere uyguladığınızda kepek sorununu hızlı bir şekilde çözüme ulaştırabileceksiniz.

Saç uçlarınızdaki kırıklar için gene zeytinyağından yardım alabilirsiniz. Saç uçlarınıza zeytinyağını direk olarak uygulayıp yarım saat süresince bekletin. Daha sonrasında ılık su ile durulayın.

Saçlarınızın donuk gözükmesinin önüne geçmek ve parlaklığını arttırmak için her gün damla halinde zeytinyağını saçlarınıza sürerek güne başlayabilirsiniz. Yarım saat ile 2 saat süresince zeytinyağınız saçınızda bekletebilirsiniz. Kahkül kullanan biriyseniz kahküllerinize de bakım yaparken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar olacaktır. Kıvırcık saçlıysanız kahküllerinize devamlı olarak fön çekmeniz gerekebilir. Doğal olarak bu durumda kahküllerinizin çok yıpranmasına sebep olabilir. Duş esnasında kahküllerinize yapacağınız bakımı saç bakım kremlerini kullanarak kolayca yapabilirsiniz. Ayrıca argan yağı da saçlarınızın bakımı için kullanabileceğiniz saç ürünleri içinde ilk sıralarda yer verilmiştir.

Evden çıkmadığınız zamanlarda kahküllerinize herhangi bir işlem yapmazsanız yıpranmalarının önüne geçmiş olmuş olursunuz. Hatta saçlarınızda 3-4 saat bekleterek uygulanması ihtiyaç duyulan kürleri bu zamanlarda uygulamanız saç sağlığınızı korumanız açısından fazlaca yararlı olacaktır. Hem duşta bununla birlikte duş sonrasında saçlarınız için hazırlanan nemlendirici kremleri kullanmanızda fayda vardır. Her duş esnasında da şampuan kullanmamaya özen gösterin. Eğer çok sıkıntı yaratmayacaksa saçlarınızı saç kurutma makinesi ile kurutmazsanız daha sağlıklı olacaklardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir