Doğum sonrası annenin sağlığı nasıl olmalıdır

Doğum sonrası annenin sağlığı nasıl olmalıdır

Doğumdan sonra gece terlemeleri ve emzirirken ateş basmaları olabilir.

Emzirmenin Başlangıcında memeler acıyabilir. Bebek doğru emiyorsa bu keder giderek azalabilir ve bebek emdikçe tümüyle geçer. Bebek memelerdeki sütü boşaltacak biçimde yoğun yoğun emzirilirse memelerdeki süt birikimine bağlı anneyi rahatsız edecek şişlikler, kızarma ve ağrı olmaz. Bulunduğu takdirde sütü boşaltmak, emzirmeden evvel sıcak su ile pansuman ya da banyo yapmak, emzirdikten sonra memelere soğuk su ile pansuman yapmak şikayetleri azaltır.

Ev Işlerinizi ve varsa öbür çocuklarınızın bakımını eşiniz, akrabanız, dost ya da komşularınızla paylaşmak işinizi kolaylaştıracaktır. Destek alamadığınız durumlarda ise önceliği bebeğinize ve kendinize vermek en iyisidir.

Anne Olmak kadının hayatında fazla kocaman bir değişikliktir. Eşiniz de tıpkı değişimi baba olarak yaşayacaktır.

Doğumdan Sonraki ilk günlerde kimi kadınlar nedensiz üzülebilir, birdenbire ağlamaya başlayabilirler. Aniden artan sorumluluklar kaygı duymaya sebep olabilir. Özellikle sütün gelmeye başladığı devirde görülen bu cins inişli çıkışlı duyguların sorumlusu vücuttaki hormonal değişiklikler olabilir.

Bebeğinizle Birbirinize alıştıkça, kendinize güveniniz arttıkça bu türden duygular azalmaya başlar.

Diğer Annelerle korkular ve duygular üzerinde konuşmak kendinizi daha az lakin hissetmenizi sağlar. Eşin, arkadaşların ve ailenin desteği bu dönemi daha basit atlatmanıza muavin olur. Ama, daha çok yardıma ihtiyacınız olursa doktora başvurunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir