Evde yapılabilecek doğal saç maskeleri

Evde yapılabilecek doğal saç maskeleri

Her kadının cildi bir başkasına göre farklılık gösterir; bu durum özellikle de saç derisi için geçerli. Bu nedenle saç bakım maskesi uygulamadan önce mutlaka dikkat edilmesi gereken birtakım kurallar var:

  • Bakım maskesi seçenekleri içinden mutlaka saç tipinize uygun olanları denemelisiniz. Yağlı, kuru, karma, ince telli ve kalın telli saçlar için farklı opsiyonlar mevcut.
  • Yıpranmış saçlar için maske denemesi yaparken alerji riskini her zaman göz önünde bulundurmak, önce küçük uygulamalar yapıp kızarıklık ve tahrişi gözlemlemek şart.
  • Maske uyguladıktan sonra saçlarınızı dinlendirmelisiniz. Fön, maşa gibi yıpratıcı işlemler en az bir gün sonraya kalmalı.
  • Saç bakım maskesinin temiz saça uygulanması daha doğru olur.
  • Maskeyi durularken çok sıcak ya da çok soğuk su kullanmaktan kaçınmalısınız.
  • Daha iyi sonuç için istikrarlı bir şekilde iki haftada bir maske uygulamaya devam edebilirsiniz.
  • Olabildiğince organik ve katkısız malzemeler kullanarak bakım maskelerinin daha etkili olmasını sağlayabilirsiniz.
  • Tarifinizin içinde yağ ya da sirke gibi asidik malzemeler varsa, öncelikle bunların seyreltildiğinden emin olmalısınız.

 

1. Yumurtalı zeytinyağı maskesi
Yumurta maskesinin saçlar üzerindeki mucizevi etkisini herkes bilir. Doğanın bir başka mucizesi olan zeytinyağı ile yumurtanın birleşimi de; yıpranmış saçlar için bir çözüm önerisi. Üstelik bu karışım için öyle çok fazla uğraşmanıza da gerek yok. Küçük bir kasede 1 adet yumurta ve 2 yemek kaşığı zeytinyağını karıştırmanız yeterli.

 

2. Avokadolu badem yağı maskesi
Aşırı derecede kuruyan saçlar özellikle koparak dökülme yönünden büyük risk altındadır. Bu risk karşısında saçın içerisine nemi hapsedebilmek ve saç hücrelerinin canlanmasını sağlamak için doğal yağlardan faydalanmak isabetli olur.

3. Ballı çilekli hindistan cevizi maskesi
Özellikle yaz aylarında güneşle yıpranan saçlarınızı canlandırmak isterken; fit görünüşünüzü kaybetmek istemiyorsanız bu karışımın tadına direnmeniz gerekecek!

 

4. Sarımsaklı zeytinyağı maskesi
Bu maskenin uygulaması sırasında çok konforlu hissedeceğinizi söylemek doğru olmaz. Sosyal hayata ara verdiğiniz bir hafta sonu, sarımsak maskesini uygulamak için doğru zaman olabilir. Özellikle de saçlarının gürleşmesini isteyenler, yarattığı rahatsız edici kokuya rağmen, bu yöntemi çok sık uyguluyor.

5. Elma sirkesinden maske
Saçları çok yağlı olduğundan dolayı saç bakımında yağ kullanmak istemeyenler olabilir. Her gün yıkandığı halde sürekli yağlı görünen saçları, yağ ile daha da beslemek gerçekten de yanlış bir yöntem. Yıpranan yağlı saçlarına maske uygulamak isteyenlere genellikle elma sirkesi tavsiye edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir