Evinizde de kolayca yapabileceğiniz cilt bakımı önerileri

Evinizde de kolayca yapabileceğiniz cilt bakımı önerileri

Uzun bir gün geçirdiniz ve makyajınızı temizleyemeyecek kadar yorgunsunuz. Olur kimi zaman böyle günler! Ama cilt bakımı ve temizliği ihmale gelmez. Ne kadar uykunuz da gelse, makyaj ile asla uyumamalı cildinize güzelce temizleyip uyumalısınız. Veya vaktiniz çok kısıtlı ama cildinizin de biraz özene ve bakıma ihtiyacı var, bu sinyalleri çoktandır alıyorsunuz ve artık cildinizi birazcık şımartmanın süresi geldi! Nasıl bir konum söz konusu olursa olsun, cildinize hoyrat davranmamalısınız. Bundan dolayı her vakit ve her durumda işinize yarayacak 5 adımlık pratik bir cilt bakımı rehberi hazırladık!

Tüm cilt tipleri farklı bakım gerektirse de aslına bakarsak hepimizin yaptığı şeyler aynıdır. Devamlı cildimizi temizlememiz, nemlendirmemiz, peeling yapıp ölü hücreleri atmamız ve maske uygulamalıyız. Bu temel bakım reçetesinde bakın neler var?

1- Yüzünüzü temizleyin!

Yüz yıkamak, çoğu vakit ertelenebilir ve önemsiz bir iş benzer biçimde gelebilir. Fakat sağlıklı bir cildin temel temizliğidir. Eğer cildinizde makyaj varsa, kesinlikle makyajınızı temizlemelisiniz. Asla yatağa makyajlı girmemelisiniz. Çünkü makyajla uyuduğunuz vakit, cildinize tüm kirler dolar ve gözenekleriniz tıkanır. Gece yenilenen cilt, olağan işlevini yapamaz ve sabah uyandığınızda bitkin ve çökkün gaslıkürsünüz. Üstelik bu sürekli tekrarlandığında cildiniz yıpranır ve gençlik görüntüsünü, ışıltısını kaybeder. Bu yüzden sağlıklı ve güzel görünen bir cildin ilk koşulu, makyajı ciltten atmak olmalıdır. Makyaj yapmasanız dahi, yüzünüzü temizlemeden uyumamalısınız.

Cildin PH dengesiyle uyumlu, ten-dudak ve göz makyajını çıkaran cilt temizleme suyu oldukca ergonomik bir temizleyicidir. Tek ürünle tüm makyajınızı (ten, göz ve dudak) çıkarabilirsiniz. Shiseido Pureness Refreshing Cleansing Water, kiri ve makyajı en iyi şekilde temizlemeye yardımcı olur. Hassas ciltlere de uygun nazik bir temizleyicidir. Cildi tazeler, temizler, nemli ve rahat hissetmesini sağlar. Ayrıca sivilce şeklinde problemlere dayanıklı hale getirir. Yağsız ve alkolsüz olan cilt temizleme suyu, cildinizin pH dengesini düzenler.

2- Peeling yapın!
Peeling, cilde nefes aldıran, cildi güzelleştiren en esaslı bakımlardan biridir. Üstelik negatif çevre koşullarının ciltte bıraktığı izleri temizlemek için evde meydana getirilen bakımların en etkilisidir. Peeling sayesinde cilt daha pürüzsüz ve canlı görünür. Peeling’i ılık bir duş sonrası uygularsanız, duş esnasında cilt gözenekleri açıldığı için, çok yüksek verim alırsınız. Bu, peeling için en iyi zamandır. Fakat gece yatmadan önce, makyajınızı temizledikten sonra da peeling yapabilirsiniz. Cildinizdeki tüm makyaj kalıntıları gider.
Nars Double Refining Exfoliator, meyve asitleri içeren yapısıyla cildin yüzeyini düzeltir. Gözenekler derinlemesine temizlenir, pürüzsüzleşir ve daha azca görünür hale gelir. Cilde daha pürüzsüz bir his verir ve cilt daha parlak görünür. Cildin gençlik ışıltısını yenilemek ve bir prizma gibi ışığı yansıtmak üzere tasarlanan NARS’ın özel Light Reflecting Complex™ teknolojisini içerir.

3- Maske yapın!
Maskeler cildimizin en iyi dostlarıdır. Cildin zamanla esnekliğini kaybetmesi ve cilt hücrelerinin eskisi gibi hızlı yenilenmemesi sebebiyle ortaya çıkan yaşlanma belirtilerini cilt maskeleriyle erteleyebiliriz. Cilt sıkılaşır ve taze görünür. Üstelik genç ciltler de ciltterindeki yağ fazlasını dengeleyecek maskeler ile ciltlerinin sebum dengesini sağlayabilirler. Böylece yağlanma ve sivilcelenme şeklinde problemlerle savaşabilirler. Kısaca her insana uygun bir maske var!

Yağlı ciltler için kil maskesi / Shiseido Purifying Mask, ciltteki fazla yağı alan, pürüzleri absorbe gideren deniz mineral kili ile formüle edilmiş kremsi maskedir. Işıldayan cildi ortaya çıkararak genç bir görünüme kavuşturur. Özellikle yağlı ve karma ciltler için idealdir. Haftada 2-3 kere maksimum uygulanabilir.

Retinollü yüz maskesi, cilde uzman bakımı uygulayan bir yüz maskesidir. İki parça halinde, paket içinde 4 tane bulunan yüz maskesi, alın ve burun kısımlarını tamamen kaplarken ikinci kısmıyla da çene ve dudak çevresine oturur. İlk uygulamada etki göstermeye başlamış olan retinollü yüz bakım maskesi, kuru, mat ve kırışık cilt görünümünü ortadan kaldırır. Cildi derinlemesine nemlendiren maske, kolajen üretimini arttırarak daha genç bir görünüme erişmenizi sağlar. Haftada 1 uygulanabilir.

Kırışıklık karşıtı göz çevresi maskesi, kırışıklıkları 15 dakikada yumuşatan 12×2 göz maskesinden doğar. Retinollü göz maskesi cildi yumuşatır, kırışıklık görünümünü azaltır ve göz çevresinde daha sağlıklı bir görünüm sağlar. Pure Retinol Micro-Infusion teknolojisi cilt tarafından anında emilerek ciltteki kırışıkları giderir. 15 dakikada kırışıklıkları yumuşatan retinollü göz maskesi yeni kırışıkların oluşmasını önlemek ve mevcut kırışıkları tedavi etmek için güçlü Benefiance WrinkleResist teknolojisini ihtiva eder. Göz çevresindeki halkaları ve matlığı gidermek için anında parlaklık verir. 24 saatlik nemlendirme ile cildi dolgunlaştırır.

Maskeleri paketlerinden çıkarın ve göz altlarınıza uygulayın. 15 dakika bekledikten sonrasında maskeyi yavaşça soyun. Her iki yüzü de kullanılabilen retinollü göz maskelerinin etkisini çoğaltmak için uygulama esnasında yumuşak hareketlerle göz altlarınıza masaj yapabilirsiniz. Haftada 1 uygulanabilir.

Cilt sıkılaştırıcı maske  daha pürüzsüz, esnek ve aydınlık bir cilt için yeniden yapılandırma ve olağanüstü nemlendirme tesiri olan sıkılaştırıcı masaj maskesidir. Yaşlanma karşıtı sıkılaştırıcı maske, masaj esnasında eriyen bakım granülleri ile cilde çok hafif peeling yaparak cildin yüzeyini pürüzsüzleştirir. Anında aydınlık, yumuşaklık ve yoğun nem verir. Tertipli kullanımda cildin sıkılığını arttırır. Haftada 1-2 kere uygulayabilirsiniz.

4- Cildinizi nemlendirin!
Her vakit duyduğunuz ve duymaya da devam edeceğiniz konu ise cildinizi nemlendirmeniz gerektiği. Nemsiz cilde ne yapsanız boş. Cildinizi temizlediniz, peeling yapmış oldunuğunuz, maske yapmış olduğunuz, tonik uyguladınız. Şimdi sıra nemlendirme de! Cildinize yoğun nem veren ve cildinizin ışığını ortaya çıkaran bir krem kullanırsanız, üstüne yapacağınız makyaj da muhteşem görünür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir