Huzurlu ve mutlu evliliğin önemli yolları

Huzurlu ve mutlu evliliğin önemli yolları

Tamamımız mutluluğu arıyoruz. Mutlu evlilik, mutlu ilişkiler, mutlu bireyler, ailede mutluluğun sırları…

Mutluluk; hayat süresince peşinden koştuğumuz, hep yakalamaya çalıştığımız, bulduğumuzu sandığımız bir duygu mudur? Peki mutluluk nedir? Vaziyet mudur, eşik midir? Devamlı midir? Yoksa bir düşünce midir? Mutluluk var mıdır? Mutlu evlilik nasıl olur?

Evlilik ve mutluluk oldukça geniş, yoruma açık, çok boyutlu ve göreceli kavramdır. Burada birkaç boyutuyla ele alalım. Çiftlerden her biri farklı çevre, farklı eğitim, farklı kültür ve aileden gelir. Üstelik evliliğe yükledikleri anlamlar, beklentiler, düşünceler de farklıdır. Kendi bireysel geçmişlerindeki alışkanlıkları da düşünürsek, iki ayrı dünyanın aynı evde, anlaşarak ve mutlu bir yaşam sürdürmeleri beklenmektedir.

Evlilik öncesinde bu farklılıklar hoş ve eğlenceli görünürken, evlilik esnasında daha fazla ortak noktada buluşabilmek amacıyla birbirini değiştirme eğilimi baş gösterir. Yanlış tam da buradadır. Değişiklik yapmak yerine kabul etmek, evlilikteki mutluluğun anahtarıdır. Çünkü bu farklar, ilişkiyi renkli ve dinamik meblağ. Değişikliklerimizi kabullenmek, yenilmek değildir. Aksine, değişikliklerimizi kabul etmek birbirimize inanmak, güvenmek ve beraber yürümek için el ele vermek, renkli ve yeniliklerle dolu bir dünya oluşturmaktır.

 

Eşimizin farklı özelliklerini kabul edebilmek ne kadar önemliyse, kendi özelliklerimizi de kabul edebilmek aynı şekilde önemlidir. Kendimize ait tercih, beğeni ve hedeflerimizi önemsemez ve ikinci plana atarsak, biz de mutsuz oluruz. Bir süre sonra, eşimize kin duymaya bile başlayabiliriz. Böylece, birbirini anlamış olmayan iki insan haline geliriz. Oysa, tercihlerimizi ve beğenilerimizi esas alarak yaşamak bizim dürüst, açık ve şeffaf olmamız anlamına gelir. Ve evlilikteki ortak değerlerimizin oluşması için sağlam bir zemin oluşturur.

Evlilikte mutlu ve huzurlu olmanın temel yollarından biri de saygıdır. Saygı kelimesinin içini dolduralım. Bizi biz yapan özelliklerimizi korumak, önemsemek, kendimize saygımızı oluşturur. Eşimizin tercihi, beğenisi, düşünce, davranış ve yaşayışını önemsemek de ona olan saygımızı gösterir. Saygı, ferdin kendisinin dışındakilerin farklı düşünüp davranabileceğini, daha farklı özelliklere haiz olabileceğini kabul etmektir.

Evlilikte saygı unsurunu oluşturan bir diğer öğe; mesafelerimizi ayarlayabilmektir. Evlilik ve yakın ilişkiler dediğimizde, bu yakınlığı abartıyor olabiliriz. Yakınlık, vaktimizin planlanması, görüşeceğimiz kişilerin kim olduğu ve olmadığı, kimlerle arkadaş olabileceğimiz, ne yiyip ne içebileceğimiz, nasıl giyineceğimiz benzer biçimde konulara gelince can sıkıcı oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir