İlişkilerinizin uzun sürmesi için sizlere tüyolarımız

İlişkilerinizin uzun sürmesi için sizlere tüyolarımız

Günümüzün en büyük problemlerinden biri de kısa devam eden ve hüsranla nihayetlenen ilişkiler. Evet, 21. Yüzyılın bize kattığı bir çok şey var. Hatta yaşam daha önce hiç bu kadar kolay olmamıştı diyebiliriz. Sadece bizlerden alıp götürdüklerini de hesaba katmak lazım. Samimiyet, güven, dostluk, sevgi ve aşk insanların önemini unutmuş olduğu kavramlardan bazıları örneğin. Baksanıza, gittikçe daha da ıssızlaşan hayatlarımızın içinde kaybolup gidiyoruz. Ya da yaşamımızın aşkını bulduğumuzu düşünerek birkaç yıl, belki de birkaç gün sürecek evliliklere imza atıyoruz. 3 günlük ilişkiler yaşıyor, zora gelemeyince arkamıza bile bakmadan kaçıyoruz. Sonrasında da niçin başarılı bir ilişki sürdüremiyorum diye dizlerimizi dövüyoruz! Neden başaramadık ki niçin yürütemedik tarzındaki deli sorularla başa çıkmaya çalışıyoruz.

Neden olacak arkadaşım, bunun için uğraşmıyoruz. Kolaya o denli alıştık ki bir ilişkiyi sürdürmek için uğraşmayı denemiyoruz bile. Denemeyi bırakın, ilişki için emek vermek ne demek onu bile bilmiyoruz. Zira gönül sözlüğümüzden bu söz öbeğini çıkartıp atmışız. Aşkı ekranlarda görmüş olduğumuz klişe görüntülerden ibaret sanmış, ne kadar çok ilişkimiz olursa o kadar aşk adamı oluruz diye düşünmüşüz. Sonuç o ki çoğumuz yanılmışız, yanılmaktayız. Görmüyor musunuz, her alanda olduğu şeklinde bu alanda da hazırcılığı tercih ediyoruz. Tüketmeyi öylesine benimsemişiz ki bir tek somut şeyleri değil, gerektiği zaman aşkı tüketmekten de çekinmez olmuşuz. Çiğ süt emmişiz sonuçta! Kıymet verdiklerimize kötülük etmek kanımızda, doğamızda var belki de!

Kim bilir içinde bulunmuş olduğumuz zaman bizi bu kadar aciz duruma getirdi. Güvenmekten, sevmekten korkar olduk. Birine ruhumuzun en derinlerini göstermenin, bize her süre zarar vereceğini düşündük. Gerçek yüzümüzü gösterdiğimizde daha az sevileceğimiz kanısına vardık. İlişkilere ne kadar mantıkla yaklaşırsak, o denli başarılı oluruz sandık. Fakat olduk mu? Olmadık, olmuyoruz! Eğer bu şekilde düşünmeye devam edersek olmayacağız da! Çünkü her şey değişse de başarılı bir ilişki için yapılması gerekenler aynı kalacaktır. Yüzyıllar önceydi, yüzyıllar sonrasında da bu şekilde olacak. Eski birliktelikleri bir düşünün. Yıllarca aynı yastığa baş koyup, birbirine hala sevgi ile bakan çiftlere hayran olmamak elde değil. Hepimiz bu çiftlere gıpta ile bakıyor “keşke benim de bu şekilde bir ilişkim olsa” diyerek iç çekiyoruz. Ama gel gör ki bunun için elimizi taşın altına sokma zahmetine girmiyoruz. Sonra gene arayışlar, gene gözyaşları, yine yarım kalmış hayatlarla yaş fakat kör topal devam etmeye çalışıyoruz.

Aslına bakarsak uzun ve başarılı bir ilişki sürdürmek için yapılması gerekenler o denli açık ve seçik ki! Yapmamız ihtiyaç duyulan birazcık gözümüzü açıp, birazcık da kulağımızı kabartmak! Uzun sürecek mutlu bir beraberlik için emek vermenin önemini idrak etmek. Bu yaşamın aslına bakarsanız yeterince zor olduğunu, bir kişi olmak yerine bir olarak yola devam etmenin çok daha insani bulunduğunu anlamak. çevrenizdeki sahte ilişkilere değil, hakikaten çift olabilenlere bakarak kendinize hisse çıkarmak. Bu konuda o kadar çok söylenecek söz var ki isterseniz ben daha fazla uzatmadan konuya gireyim. Evet, aşağıda mutlu ve uzun sürecek bir ilişki için 50 minik öğütten oluşan bir listeyle karşılaşacaksınız. Eğer geçekten istiyorsanız, aşağıdaki ipuçlarını izleyerek gayet uzun soluklu ve mutlu bir ilişkiye adım atabilirsiniz.

Birlikte seyahat Edin ve Yeni yerler Keşfedin birlikte seyahat etmek ve yeni yerler görmek ilişkinizin yapı taşlarını oturtmak hususunda size yardımcı olacaktır. Bu şekilde mekanlara ortak anlamlar yüklemiş, paylaşımlarınızı çoğaltmış ve yeni deneyimlerinizi birlikte yaşamış olacaksınız.

Affetmeyi Bilin ve Affettiğiniz Bir Şeyi tekrar Su Yüzüne Çıkarmayın çoğu çiftin yaptığı en büyük hatadır bu. Affetmek, ama çıkan bir tartışmada bunu partnerinin yüzüne vurmak. Yani uzun ve mutlu bir ilişki istiyorsanız, affedin; ama bunu tekrar asla su yüzüne çıkarmayın.

Tartışmaları Kazanılması ihtiyaç duyulan Yarışlar Olarak Görmeyin evet skor tablosuna bakıyoruz ve karşı tarafın 3-0 öne geçtiğini görüyoruz. İlişkinizi işte bu gülünç duruma düşürmeyin. Tartışmalarınızda ne bir kazanan var ne de bir kaybeden. Bunu unutmayın ve birbirinizle “sidik yarıştırmayın!”

Karşı Tarafı Daha Çok Dinle karşı tarafı ne kadar çok dinlerseniz, isteklerini o denli iyi anlarsınız. Ek olarak onu hakikaten can kulağıyla dinlediğinizde, partneriniz sizin için önemli bulunduğunu anlayacak ve o da size aynı şekilde davranacaktır. Hem kulaklarınız hem aklınız aynı zamanda kalbinizle onu dinlemeyi öğrenin.

Kişisel Hedeflerinizden Vazgeçmeyin bir ilişkiye başladınız. Üzerinden yıllar da geçse, yeni bir ilişki olsa da kişisel hedeflerinizden asla vazgeçmemelisiniz. şu demek oluyor ki o fert yaşamınıza girmeden önce ulaşmak için çabaladığınız şeyleri bir kenara kaldırıp atmamalısınız. Bu sizi eksiltecek ve bir süre sonra partnerinizi, sizi mutsuzluğa sürüklemekle suçlamanıza neden olacaktır.

Kendinize Çift Olarak Gerçekleştirmek İstediğiniz Hedefler Bulun uzun ve mutlu bir beraberlik için çift olarak belirleyeceğini hedefler edinmelisiniz. örneğin; dünyanın en pahalı otellerinden birine gitmek, beraber bir dans gösterisi yapmak, kısa film çekmek, bahçeli bir ev almak… Hedefinizi seçerken bunun her ikinizi de doyum ettiğinden kararlı olmalısınız.

Hedeflerinize Ulaşmak için Başarılı Bir Takımmış benzer biçimde Çalışın belirlediğiniz hedefi bir hayal olmaktan öteye, gerçeğe taşımak için çalışmalısınız. Bunu yaparken her iki tarafın da sorumluluklarını belirlemeli, yapması gerekenlere karar vermeli, vazife dağılımı yapmalı; kısaca kısacası ustalaşmış bir ekip şeklinde çalışmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir