Kalıcı makyajda bilinmesi gereken şeyler nelerdir

Kalıcı makyajda bilinmesi gereken şeyler nelerdir

Kalıcı makyaj talepleri hep yazları artar. Nedeni oldukça anlaşılır; bu mevsimi adeta ıslak geçiriyoruz. Hal böyleyken yüzümüzde makyaj tutmak adeta olanaksız hale geliyor. Water proof malzemeleri gün süresince kullanmak rahat değil. Kalıcı makyajın tüm bu sorunlara karşın mükemmel bir çözüm olduğuna kuşku yok. Bu nedenle yazın getirdiği bu ıslak alemde makyaj derdi canına tak eden bir oldukça kadın ne pahasına olursa olsun, bir an önce kalıcı makyajla rahat etmek istiyor. Kalıcı makyaj nedir? Kalıcı makyajın tıbbi adı ’intradermal pigmentasyon’’dur. Bir tür dövme uygulamasıdır sadece tekniği farklıdır. Her şeyden önce kullanılan iğneler çok incedir.
Dövme için mürekkep kullanılırken, kalıcı makyajda organik maddelerden meydana getirilen,pigment (renk hücreleri) enjeksiyonu yapılır. Kalıcı makyaj yüzümüzdeki temel çizgileri belirginleştirir. Normal makyaj gibi koyu lekeler oluşturmaz. Sadece yüzdeki ifadeyi netleştiren bir çerçeve yaratır. Kalıcı makyaj deri altına yapıldığı için nefes ve mat görünür.
Bu pastel görüntü kalıcı makyaja yumuşacık bir doğallık verir. Akmaz, rengi solmaz, bulaşmaz, sizi hiç uğraştırmaz. Ancak tabii ki ağır bir gece makyajıyla, dıştan sürülen bir eyeliner’la veya parlak rujlarla karşılaştırılamaz. İstendiğinde üzerine klasik makyaj yapılabilir. Kalıcı makyaj neden tercih edilir?
Kalıcı makyaj her insana uygulanabilir. Özellikle makyaj oluşturmaya zaman bulamayan etken kadınlar, sporcular, sanatçılar, kontakt lens kullananlar ve hipermetrop gözlük taşımak zorunda olanlar, kalıcı makyaja daha çok ihtiyaç duyarlar. Örneğin sarışın ve beyaz tende bir insanoğlunun kirpikleri, kaşları siliktir. Yüzdeki tüm renklerin birbirine yakın tonlarda olması ona soluk bir ifade verir. Bu solgunluğu yok etmek ve ifadeyi belirginleştirmek için, günlük yaşamda gözlere göz kalemi veya eyeliner, kaşlara hafif bir kaş kalemi ve dudaklara ince bir kontur çizilmesi gerekir. Ve tüm bunlar gün süresince en az bir-iki kere tazelenir.
Kalıcı makyaj bu uygulamaların dayanıklı bir hale getirilmesidir gerçekten kalıcı mıdır?
Kalıcı makyajın ömrü genel olarak 1-5 yıl arasındadır. Sadece bu süre, bireyin cilt yapısına, yaşına ve yaşadığı çevreye göre değişir. Deri altına enjekte edilen renkli pigmentler, cilt yenilendikçe azalır, solar ve nihayetinde tükenir. Bundan dolayı kalıcı makyaja belli aralıklarla rötuş yapılması gerekir. Açık renkli ciltler, esmer ciltlerden daha hızlı yenilenir. Bunun doğal bir sonucu olarak, kalıcı makyaj daha kısa sürede azalır. Esmer ciltler bu açıdan daha şanslıdır. Yaş ilerledikçe cildin yenilenmesi yavaşladığından, kalıcı makyajın ömrü uzar. Uygulama acı verir mi? Esasında ciddi bir acıdan bahsedilemez. Hastalar acıdan çok makinenin titreşiminden tedirgin olurlar.
Bu his özellikle eyeliner uygulamasında oluşur. Kaşlarda ki uygulama esnasında hissedilen rahatsızlık, ancak cımbızla kaş alındığı süre duyulan rahatsızlık kadardır. Kalıcı makyaj öncesinde, lokal anestezik bir kremle uyuşturma yapılır. Bu hazırlık duyarlığı en az seviyeye indirir. Dudak konturu uygulamalarında, doktor uygun görürse, enjeksiyonla uyuşturma yapılabilir. Renklerin oturma süresi nedir?

Kalıcı makyajın cilt içinde tam olarak olgunlaşması iki hafta kadar devam eder. İyileşme sürecinde, cilt üzerinde yeni bir deri tabakası oluşacağı için, özellikle dudaklarda renk solgun görünebilir. Bu geçici durum yanıltıcı olabilir ve hasta kalıcı makyajın başarılı olmadığını düşünebilir. Kaş ve eyeliner uygulamasında ise tam tersi olabilir. Kısaca kalıcı makyajın yapıldığı ilk gün ve onu takip eden birkaç gün süreyle renk çok koyu görünür. Çünkü pigment cilt içinde okside olarak koyu bir renk alır. Bu da geçicidir.
15 gün ile 1 ay içinde bir süre içinde renk istenilen kıvama kavuşur. Kalıcı makyaj steril şartlarda ve bilgili bir şekilde yapıldığı takdirde asla bir riski yoktur. Uygulama temiz ve iyi aydınlatılmış bir ortamda, steril iğneler ve pigmentlerle, deneyimli bir uzman tarafından yapılmalıdır. Yan tesirleri var mıdır? Alerjik tepki eğilimi olan ciltlere önce kontrol yapılır. Bunun için derinin göze batmayacak herhangi bir yerinde işlem yapılarak, tepkisi iki hafta gözlenir.

Uçuk çıkarma ihtimali olan dudaklara, kalıcı makyaj yapılmadan yedi gün önce, bir hazırlık tedavisi uygulanır. Açık renkli, kırılgan yada kılcal damarları yüzeyde olan ciltlerde, hafifçe kanama görülebilir fakat hemen geçer. Bu yüzden aspirin veya benzeri kanı sulandıran ilaçların, makyajdan birkaç gün önce kesilmesi gerekir. Uygulamadan sonra; hafifçe bir yanma hissi, geçici bir kızarıklık yada hafif şişkinlik görülebilir. Bu tepkiler doğaldır. Buzla kompres yapılarak kısa sürede geçirilir. Kalıcı makyaj uygulamasından sonraki bir- iki gün içinde, işlem yapılan bölgede pigment kabukları doğar. Güneş, nem ve sudan korunmayı gerektiren en kritik dehemmiyet budur.
Kabuklar oluşuncaya kadar dikkat gerekir. Ondan sonrasında pigment kabukları kalıcı makyajı ve deriyi nispeten korur. Kabuklar çoğu zaman gözle fark edilmez fakat elle hissedilebilir. Bu kabuklar averaj yedi gün içinde kendi kendine dökülür. Elle kopartılırsa renk boşluklarına neden olur. Suya dikkat! Kalıcı makyaj yapılan bölgelere bir süre su değdirilmemesi gerekir.

Bu süre cilt tipine bağlı olarak değişir. İki hafta kadar sauna, hamam şeklinde buharlı ortamlardan uzak durulur. Pigment kabukları oluşmadan önce suya girilirse mikrop kapma ihtimali olabilir. Daha sonrasında ise kabukların erken dökülmesi söz mevzusudur. Bu sağlığınıza zarar vermez fakat meydana getirilen makyajın standardını düşürür, renk boşluklarına niçin olabilir ve rötuş yapılması gerekir. Yağ ve kremlere belirli süre elvada Kalıcı makyaj uygulanan bölgeler kendi kendine bırakılmalıdır. Bu bölgelere, kabuklar düşünceye kadar vazelin içeren yağlı kremler sürülmez ve doğal peeling şeklinde işlemler de yapılmaz. Vazelin, yağlı kremler veya pomatlar makyajın normalden daha çabuk silinmesine niçin olabilir. Pigment kabukları hastayı çok rahatsız edecek olursa sıvı gliserin sürülebilir. Yani kalıcı makyaj birazcık zahmetli bir iştir. Fakat biraz özveride bulunulursa, nefis bir konfor sağlar. Bir oldukça kusuru giderebildiği benzer biçimde, tatilde, suda, teknede, duşta, doğada hep bakımlısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir