Kaliteli kıyafet nasıl seçilir?

Kaliteli kıyafet nasıl seçilir?

Akıllı alışverişin arkasında, ucuz kıyafetlerden ziyade kaliteli kıyafetler yer almaktadır. Bir kıyafetin kaliteli olduğunu gösteren tek şey yüksek bir fiyata sahip olması değildir. Peki, bir kıyafetin kaliteli olup olmadığını nasıl anlarız? İşte kaliteli kıyafet seçmenin püf noktaları…
Kaliteli kıyafet nasıl seçilir?

Eğer siz de hemen yıpranan ve bir süre sonra kullanılmaz hale gelen kıyafetlerden sıkıldıysanız, daha ucuz ve kaliteli alışveriş yapma zamanınız gelmiş demektir. Peki, akıllı alışveriş nasıl yapılır? Akıllı alışveriş, daha uzun süre dayanan kaliteli kıyafetlere yatırım yapmak anlamına gelir. İşte size satın alacağınız kıyafetin kalitesini gösteren püf noktalar… 

Kaliteli kıyafet nasıl seçilir?

Sağlam dikişler

Bir kıyafeti satın almadan önce giysinin dikişlerini çözülme, gevşeklik, kopma ve diğer kusurlar açısından inceleyin. Daha sonra, dikişin sağlamlığını anlayabilmek için bir dikişin her iki tarafındaki kumaşı hafifçe çekerek test edin. Eğer hafif bir çekmeyle dahi gevşeme ya da kopma oluyorsa bu, kıyafeti uzun süre kullanamayacağınızın bir işaretidir.

Kaliteli kıyafet nasıl seçilir?

 Doğal kumaşlar

Sentetik kumaşlar uzun sureli kullanım için elverişsizdir ve genellikle kuru temizleme gibi özel ve maddi açıdan külfetli bakım yöntemlerini gerektirirler. Akıllı alışverişin ilk kuralı sizden ekstra özen beklemeyecek dayanıklı, doğal kumaşları tercih etmektir.

Kaliteli kıyafet nasıl seçilir?

Yedek düğmeler

Bir kıyafetin yedek düğmeleriyle birlikte satılıyor olması, birkaç küçük onarım gerektirecek kadar uzun kullanılmasının beklediğinin bir işaretidir. Böylece uzun süre kullanmanız beklenen bu kıyafeti onarmak için ihtiyacınız olan her şey onunla birlikte size verilir. Bu nedenle satın aldığınız kıyafetlerde bu özelliğin olmasına dikkat edin.

Kaliteli kıyafet nasıl seçilir?

Metal fermuarlar

Plastik fermuarlar metal fermuarlara oranla daha zor kapanıp açılırlar. Ayrıca yıkama sonrası çok çabuk şekil değiştirerek kullanılmaz hale gelmeye yatkındırlar. Bu nedenle her zaman metal fermuarlı kıyafetler tercih edin.

Kaliteli kıyafet nasıl seçilir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir