Kaşe nedir nerede ve ne için kullanılır?

Kaşe nedir nerede ve ne için kullanılır?

Kaşe nedir sorusunu şu şekilde yanıtlayabiliriz, şirket ya da şahısların bir belgeyi onaylamış bulunduğunu kanıtlama etmek, hangi şahsa ilişik bulunduğunu ve onaylanmış olan belgenin resmi bir belge olduğunu belirtmeye yarayan bir araçtır.
Bir firma veya şahısların bir belgeyi onayladığını göstermek, kime ilişkin bulunduğunu ve resmi bulunduğunu belirtmek için kullandığı araçtır.
Kaşeler standart siyah renklerde olabileceği şeklinde renkli olarak da tasarlanıp uygulanabilmektedir. Sadece aynı kaşeye maksimum 4 renk (siyah-mavi-yeşil-kırmızı) kullanılabilmektedir.
Çok renkli kaşeler, tek renklere göre daha çok farkındalık ve kaliteli, okunabilir baskı oluşturmaktadır. Özellikle çok adetli baskı alınan hastane, otel, havayolu firmaları, lojistik firmaları, mesajşim sektöründeki firmalar v.b. Birçok sektörde bu tür kaşeler tercih edilmektedir.

Kaşede Bulunması Gerekenler;
Yeni Türk ticaret Kanunu gereği kaşelerde bulunması gereken bazı bilgiler mecburi hale gelmiştir. Şirket kaşelerinde bulunması ihtiyaç duyulan bilgiler:
İsmi ve Ünvanı:
Tescil edilen ticari işletmenin adı ve unvanı, kaşenin görülebilecek bir yerinde okunaklı bir halde yazılmak zorundadır.
Kaşede bulunması ihtiyaç duyulan bilgilerden biri de sicil numarasıdır.
Şirketin bağlı olduğu vergi dairesi ve vergi numarası kaşede bulunması zorunlu olan bilgilerden bir diğeridir.
Kaşede bulunması gereken diğer bir informasyon, işletmenin merkez adresi telefonu ve faks bilgileridir. Bu bilgiler kaşede hep beraber bulunacak şekilde olmalıdır.

Kaşe Örneği;
Şahıs ve Ltd. şirketlerinin ikisinde de bu bilgilerin olması zorunludur fakat şahıs şirketlerinde, şirket adının altında şirketin sahibinin de adının yazması gerekmektedir.

Hekim Kaşesi;

Bunun dışında doktorlar ve iş yeri hekimlerinin kaşeleri biraz daha farklı olmaktadır. Hekim kaşelerinde, gene doktorun çalıştığı kurumun adı yazılması zorunludur. Bunun altında ise doktorun ünvanı ve adı soyadı yazmalıdır. Ayrıca diploma tescil no ve doktorun uzmanlık alanları bilgilerinin de yazması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir