Kış Aylarında Cildimize Doğal Müdahale SU’

Kış Aylarında Cildimize Doğal Müdahale SU’

Cildi koruyan, doğal bariyeridir SU. Bu sayede içerdeki maddeler dışarı çıkmaz, dış etkenler de kontrollü olarak cilde sızar. Ne yazık ki hava soğuyunca bu denge alt üst oluyor. Bariyer tabakanın bütünlüğü bozuluyor, yağ oranı düşüyor ve ciltte yüzde 10 olması gereken su oranı azalıyor. Kuruyan cildin rengi matlaşıyor, donuk, gri-beyaz bir renge dönüşüyor.

Çizgiler artıp derinleşiyor, deri pütürlü ve pullu bir görünüm kazanıyor. Hele yaş da ilerlemişse yağ tabakası azalan ciltte bu sorunlar çok daha hızlı bir şekilde ortaya çıkıyor. Dermatoloji Uzmanı Vildan Şengöz şöyle diyor: “Kışın havanın nem oranı düşer, sert ve soğuk rüzgarlar cildin su kaybını artırır. Soğuğun da etkisiyle büzülen damarlar cildi yeterince besleyemez. Yaşanılan mekanlardaki klima yüzünden kuruluk seviyesi yükselir.

Banyo suyunun çok sıcak olması, giyilen kıyafetlerin de yünlü ve dar olması, şikayetleri çoğaltır.” Uzmanımız devam ediyor: “Kuruyan cildin en büyük sorunu, nem kaybı. Bu nedenle nemi tutan ve hapseden ürünler sürülmeli. Bunların bazısı kapatıcı ve koruyucu görev taşırken bazısı da cildi kuvvetlendiriyor. Normal şartlarda krem veya losyon formundaki ürünler, kurumayı önlüyor. Yine de kuruluk geçmiyorsa cilt doktoruna görünmek gerekiyor.”

Kış aylarında;

– Yaşadığımız ortamı sık havalandırın.

– Spor yapmak kan dolaşımını arttırıp cildi rahatlatır. Ancak spor yaparken rahat ve sentetik olmayan kıyafetleri seçin, bol su için.

– Günde en az sekiz saat uyuyun. Cildin sorunları, uyku sırasında tamir edilir. Uyumadan önce uygun nemlendirici ve bakım kremleri sürün.

– Özellikle kuru cilt için, gıdalardaki yağın kalitesi ve vitamin içeriği önemli. Omega 3’den zengin, başta somon balığı, hamsi olmak üzere tüm deniz ürünlerini, çerezlerden ceviz ve bademi tüketin. Avucunuzu ölçü olarak kabul edin ve bu miktarı aşmayın.Yağ olarak da zeytinyağından şaşmayın.

– Nar, portakal, mandalina C vitamini açısından çok zengin meyveler. Cildinizin tazeliğini korumak adına bu meyvelerden her gün bir porsiyon tüketin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir