Mutlu ve uzun evliliklerin altın formülü nelerdir?

Mutlu ve uzun evliliklerin altın formülü nelerdir?

Evlilik yaşamının iniş ve çıkışlarla dolu olduğu hiç kimse için bir sır değil. Hayatınızı paylaştığınız fert ile vermiş olduğunuz “Hastalıkta ve sağlıkta, zenginlikte ve fakirlikte birlikteyiz” sözü bir yana, karşınıza çıkacak daha nice farklı kilometre taşları bulunuyor. Tıpkı haiz olduğumuz çocuklar, meydana getirdiğimız borçlar, iş hayatındaki yükselmeler, inişler, kayıplar şeklinde uzun bir liste. Yaşam inişli çıkışlı, kimi vakit dalgalı kimi zaman fırtınalı bir deniz.

Peki evlilik gemisi bu uzun yolculukta nasıl ilerleyecek. Daha önemlisi, bir yandan gemiyi rotada tutmaya çalışıp, diğer yandan manzaranın tadını çıkarmayı başarabilecek miyiz?

Mutlu bir evliliğin 10 öenmli maddesi;
1) Birbirinizin en yakın arkadaşı olun. Ona karşı dürüst olun. İhtiyacı olduğunda yanında olun. Ihmal etmeyin aslında her biriniz, bir diğeri için oradasınız. Hiçbir şey bundan daha değerli olamaz.

2) Asla kin tutmayın. Geceleri yatak odasında beraber uyuyacağınızı yada evin içinde yine baş başa olacağınızı aklınızdan çıkarmayın.

3) Sizin için önemli olan her konuyu ne olursa olsun mevzuşun. Onun için önemli olanları dinleyin. Böylece akrabalarla ilgili durumları, maddi problemlerı, gelecek planları hakkında düşüncelerinizi ortaya açıkça koymuş olacaksınız. Eşinizi, daha ilk günden ve her yönüyle tanımak, ileriki zamanlarda rağmenıza çıkabilecek sorunlarda nasıl davranacağınızı bilmeniz açısından önemlidir.

4) Düzenli olarak ona “Nasılsın? Hakikaten iyi mi hissediyorsun?” sorularını sormayı ihmal etmeyin.

5) Lüzumlu olduğu süre yaptığınızdan kesin olabilmeniz açısından, onun için örutubet taşıyan detayları kesinlikle öğrenin.

6) Bağlılık hissiyle aşk arasında iyi mi bir fark bulunduğunu bilmelisiniz. Aşk nasıl hissettiğinizle ilgilidir. Bağlılık ise sevdikleriniz için neler yapabileceğinizle ilgilidir.

7) Evliliğinizde bir mesele olduğunda uzmanlara danışma fikri sizi korkutmasın. Evlilik danışmanları eşinizle aranızdaki olası problemlerde iletişim kurmanızı kolaylaştırır.

8) İkinizi ilgilendiren herhangi bir mevzuda cümleye “Ben” kelimesi ile başlamanız eşiniz tarafınca saldırgan bir tutum şeklinde idraklanabilir.

9) düşünce ayrılıkları rahatsız edici değildir. Hatta eşinizi daha iyi anlamanız için size fırsat yaratır. Onu dikkatli biçimde dinleyin ve tam olarak ne söylemek istiyor bunu anlamaya çalışın.

10) Bir mevzuyu tartışırken, eşinizin size karşı tavrından rahatsız olabilirsiniz. Bu şeklinde durumlarda sorun yaratmaktansa mevzuyu mümkün olduğu kadar kısa kesmeye çalışın. Ona dönerek “Bu mevzuyu burada kapatmış olalım. Şimdi söyler misin, akşam yemeğinde kırmızı mı yoksa beyaz şarap mı tercih edersin?” biçimi bir cümle yeterince etkisinde bırakan olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir