Omuz ağrılarını basite almayın

Omuz ağrılarını basite almayın

Doç.Dr. Serhat Mutlu ve Op.Dr. Harun Mutlu, “Omuz çevresi kas ve tendon yırtıkları sık görülen sorunlardır. Rotator cuff yırtıkları adı verilen bu kas grubu genç hastalarda şiddetli bir düşme veya spor travması sonrası, yaşlı hastalarda ise aşınmaya bağlı olarak yırtılabilir. Kas yırtığı en sık supraspinatus adı verilen kasta görülür, ancak tedavi edilmezse yıllar içinde öteki kaslar da etkilenip yırtılabilir. Omuz çevresi kas yırtıklarının en önemli bulgusu ağrıdır. Ağrı çoğu zaman omuzun dış yanından başlayıp kolun ortasına kadar devam eder, çoğu zaman kolunuzu yukarı kaldırırken ortaya çıkar. Baş üstü işlerde ortaya çıkan ağrı tipiktir. öteki bir bulgu kolu yana ve öne doğru kaldırma esnasında ortaya çıkan kuvvet kaybı ve güçsüzlüktür. Özellikle saç taramak, giyinmek benzer biçimde biroldukça gmeşhurk aktiviteler ağrılı ve zor hale gelir. Yine etkilenen tarafla bir cismi kaldırmak yada ferdin elini sırtına uzatması zor olsa gerek. Böyle bir durumda gece ağrısı olabileceği gibi omuz hareketlerinde kısıtlanmalar da ortaya çıkabilir. Rotator cuff yırtıkları tam kat yada parsiyel olabilir, her ikisinde de benzer bulgular vardır, ancak tam kat yırtıklarda kuvvet kaybı daha belirgindir” dedi.

 

Omuz çevresi kas yırtıklarının tanısının dikkatli bir muayene ile konduğunu ifade eden Dr. Mutlu, “Doktorunuz hastalığın öyküsünü dinledikten sonra omuz hareket açıklığı, kas gücü, özel test bulgularına dikkat ederek sizi muayene eder. Röntgen grafileri ile kemik yapının durumu, kas içi kireç birikmesi alanları (kalsifik tendinit) ve omuz ekleminde aşınma varlığı araştırılır. Omuz çevresi kas yırtıklarının tanısında en değerli yöntem manyetik rezonans görüntüleme (MR) dir. MR ile yırtığın yerleşimi, boyutları, kasta kullanmamaya bağlı gelişen dejenerasyonlar ve eklem kıkırdağının aşınması detaylı olarak değerlendirilir. Kas gücünüzü değerlendirmek amacıyla, omuzunuza bir lokal anestezik enjeksiyonu yapılmış olduktan sonra muayene tekrarlanabilir. Rotator manşetin değerlendirilmesinde son aşama tanısal artroskopik incelemedir. Kasın hem alt hem de üst yüzü artroskopik olarak değerlendirilir.

Rotator kılıf yırtıklarının tedavisinde hastalığın evrelerine göre biroldukça farklı tedavi seçeneği uygulanabilir. Muayene ve görüntüleme şekilleri ile hastalığın evresini belirledikten sonrasında yaşınız, meydana getirdiğinız meslek veya spor benzer biçimde durumları da göz önüne alarak bir tedavi planı ortaya konulur. Hastalığın erken dönemlerinde, tam kat yırtık olmadan önce ameliyatsız tedaviler uygulanabilir. Anti-inflamatuar ilaçlar, fizik tedavi yöntemleri ve subakromiyal bölgeye uygulanan kortizon enjeksiyonları bu zamanda hastalığın emarelerini baskılamak için faydalı olur. Biolojik tedavi şekillerinde son yıllarda popüler olup hastalar yarar görmektedir.

Alevli dönemlerde soğuk uygulama ve kol askısı kullanımı yararlı olabilir. Ameliyatsız tedavi edilen hastalarda yakınmalar belirli bir süre baskılanabilir ancak hastalığın ilerlemesi üzerinde bir etkisi yoktur. Bu hastaların yarısından fazlasında yıllar içinde tam kat yırtık ortaya çıktığı gösterilmiştir. 65 yaşın üzerindeki hastalarda, kısmi kas yırtığı olan hastalarda, kas gücü ve omuz hareket açıklığı iyi ise ilk tedavi çoğunlukla cerrahi değildir.İlaç tedavisine yanıt vermeyen kısmi kas yırtıklarında artroskopik tedavi altın standarttır.

Yırtığın tipine göre bir tek saçaklanmış bölgenin temizlenmesi ve sıkışmaya neden olan kemik çıkıntıların tıraşlanması işlemi yapılabileceği şeklinde, yırtık tam kat haline getirilip tamir de uygulanabilir. Kolda kuvvet kaybı olan hastalarda, genç ve kolunu aktif olarak kullanan bireylerde ve tam kat kas yırtığı olan hastalarda cerrahi tedavi gereklidir. Özellikle 1.5 cm’den büyük tam kat yırtıklar, cerrahi olarak onarılmazsa ilerleme riski çok yüksektir. Onarılması mümkün olmayan yırtıklarda, genç hastalarda başka bir bölgeden alınan kas nakilleri (Tendon transferi) yapılabilir. İleri yaşta ve omuz ekleminde ileri derecede kireçlenme (artroz) olan hastalarda omuz protezi ameliyatları gündeme gelir. Artroskopik rotator kas onarımı sonrasında yırtığın boyutu ve tamirin tipine nazaran 4-6 hafta arasında bir kol askısı kullanmakta fayda vardır. Doktorunuzun uygun göreceği şekilde 2-3 haftadan sonra pasif hareketler başlanabilir. Aktif hareketler ve güç egzersizlerine 5-6. Haftan sonrasında başlanacaktır. Omuzun son halini alması 5-6 aya kadar devam eder. Altıncı haftadan sonrasında otomobil kullanmak mümkündür. Zorlayıcı sporlara dönüş altı aydan önce değildir” açıklamalarında bulunmuş oldu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir