Otizm nedir?

Otizm nedir?

Otizm spektrum bozukluğu gelişimsel bir bozukluktur, kısaca bir çocuğun beklendiği gibi gelişmemesi, örneğin mevzuşma geliştirmek veya beklenenden daha sonra sürünmeyi öğrenmek şeklinde belirtilerin ortaya çıkması anlamına gelir. Dolayısıyla, yenidoğanlarda göze çarpan birkaç otizm emaresi vardır. Sadece, bir bebek iki aylık, dört aylık, altı aylık, dokuz aylık ve bir yaşlarında beklenen gelişimsel kilometre taşlarına ulaşamazsa, bu ilk otizm emarelerinden biri yada başka bir gelişimsel konum olabilir. Şimdi, Bebeklerde otizm belirtileri nedir? Gelin hep birlikte bir göz atalım…

OTİZM NEDİR?

Otizm, oynamak, öğrenmek ve bildirişim oluşturmak gibi sosyal becerileri etkileyen karmaşa bir gelişimsel engeldir. Doktorlar tam olarak otizme neyin neden bulunduğunu bilmiyorlar , sadece bunun çevresel ve genetik faktörlerin bir birleşimi olduğuna inanılıyor. Bazı şartlar aynı zamanda çocuğun otizm geliştirme şansını arttırır. Örneğin, Otizmli bir kardeşiniz varsa, geliştirme riskiniz ortalama% 20’ye yükselir.

öteki risk faktörleri; erken doğum , düşük doğum ağırlığı, doğum komplikasyonları ve doğum yapan annenin yaşlarının yüksek olması.

BEBEKLERDE OTİZM BELİRTİLERİ

Bazı ebeveynler, semptomlarına ve ciddiyetlerine bağlı olarak, çocukları 6-12 aylık olduklarında otizm emarelerini tanır. Yaşamın ilk senesinde bebekler anlamsız bazı sesler çıkarmaya ve işaret etme şeklinde hareketler kullanmaya başlar.

Daha büyük bebekler ve ufak çocuklar isimlerine yanıt vermeyebilir, gözle temastan kaçınabilir, ortak dikkat eksikliği, sallanma yada kol çırpma gibi tekrarlanan hareketlerle meşgul olabilir. Oyuncakları sıraya dizmek veya bütünden ziyade oyuncak parçalarına odaklanmak şeklinde alışılmadık şekillerde oynayabilirler.

– 12 aylıktan minik bebeklerde otizm belirtileri

Yüzlere ilgi göstermez.
Göz teması kurmaz, gülümsemez
Her vakit seslere tepki vermez. Adına cevap vermez, bir sesin nereden geldiğini görmek için dönmez yahut gürültülü bir ses duyduğunda ürker. öteki durumlarda ise duyması düzgüsel olabilir.
Sarılmayı veya dokunulmayı sevmez.
Peekaboo (çocuklara yüzünüzü saklayıp, sonra açıp göstererek ve “cee” diye seslenerek yapılan oyun) benzer biçimde tipik bebek oyunlarına ilgi göstermez.
Gevezelik yapmaz yada mevzuşmanın diğer erken belirtilerini göstermez .
Tutulmak istediğinde ebeveynine ulaşmak şeklinde jestleri kullanmaz.

– 12 ila 24 aylık bebeklerde otizm belirtileri

Jest kullanmaz. (Kafasını evet ya da hayır anlamında sallama) Çevresindeki dünyaya ilgi göstermek için nesnelere işaret etmez.
Sözel veya sosyal becerilerini kaybeder.

12. ayda babıldama yok, 16.ayda sözcük yok ise, 24. ayda spontan iki kelime ile cümle yoksa, bir uzman tarafından çocuğun değerlendirilmesi kritik önem taşımaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir