Para!! İlişkimizde ki En tatsız Tartışma Sebebi

Para!! İlişkimizde ki En tatsız Tartışma Sebebi

Birbirinden farklı kişikler, yaşam görüşleri ve tecrübeler… İki bireyin bir ilişkiye başlaması kolay olsa da sürdürmesi basit olmayabiliyor. Bazı durumlar birlikteliğin seyrini değiştirebiliyor. Bu tarz şeylerin başlangıcında da paraya yaklaşım geliyor. Yaşanmış olan para kaynaklı sorunlar ilişkinin yıpranmasına ve çiftlerin birbirinden uzaklaşmasına neden olabiliyor.

 

Her uzun soluklu ilişkide bazı iniş çıkışlar yaşanıyor. Bu dalgalanmaların sebeplerinin başlangıcında da para yönetimi geliyor. Para ilişkili problemler açık açık mevzuşulmadığında zaman içinde ilişkide çatırdamalar oluşurken, çiftler de birbirinden kopmaya başlıyor. Bu gibi sorunların önüne geçebilmenin çözümü ise çiftlerin çok para sahibi olmalarından değil, paralarını birlikte doğru yönetebilmelerinden geçiyor. Central Hospital’dan Uzman Psikolog Aycan Bulut, ilişkideki para yönetiminin ipuçlarını paylaştı.

Para konusu yeni evli çiftleri ilk başta çok zorluyor. Evlenene kadar kendi kazandığını harcayan hanım ve adam için birlikte biriktirmeye/harcamaya başlamak vakit alıyor. Bireyler birbirlerine nasıl uyum sağlayabilir?
İlişkilerdeki en önemli münakaşa sebeplerinin başlangıcında paranın geldiği bir gerçek!Fakat bu ilişki problemi anlamında tam bir gösterge değil çünkü para tartışmalarının altında çoğu vakit başka problemler yatabiliyor. Bundan dolayı işe öncelikle tartışmaların alt sebeplerine bakmakla başlanmalı. Bireylerin para konusunda birbirlerine uyum sağlamaları için de evlilik öncesinde kesinlikle finansal bir değerlendirme yapılmalı. Çiftler karşılıklı olarak ne kadar para kazanmıştırklarını birbirleriyle paylaşmalı, kimin nereye para harcayacağını belirlemeli. Ek olarak gelecek süreçte ne kadar para kazanılacak, ortak bir hesaba aktarılacak mı, çocuk sahibi olunacak mı şeklinde sorulara da cevap aranmalı. Bu konuşma münakaşa odaklı değil, daha çok antak kalma odaklı olmalı.

 Mali işler mi yoksa cinsellik hakkında konuşmak mı? Daha stresli;

Ülkemiz ilişkilerinde para meselelerini konuşmak en az cinsellik konuşmak kadar zor. Bilinmeli ki; bir ilişkiyi sağlam temeller üzerine oturtabilmenin tek yolu çiftlerin birbirlerine karşı açık olması. Bu benzer biçimde hassas mevzular üzerinde ne kadar sık ve kapsamlı konuşmalar yapılıyorsa, çiftlerin mutluluk düzeyi de o kadar yüksek oluyor. Kişilerin birbirlerinin taleplerini ve düşüncelerini önemsemesi, ilişkiden yahut evlilikten duyulan memnuniyetin artmasını sağlıyor.

Kim daha çok kazanıyor? Kim daha çok harcıyor? Bu sorunlar günümüzde çiftler için ne derece önem taşıyor? Nasıl sorunlara sebep oluyor? Çözümü nedir?

Özellikle sevgilisinden ya da eşinden daha az kazanan erkekler aylık gelir sorunu yaşayabiliyor. Bu durumdan her ne kadar mutlu olduklarını ve hayatındaki kadınla ne kadar gurur duyduklarını dile getirseler de zaman içinde aslında içten içe bir kıskançlık yaşadıklarını fark edebiliyorlar. Öyle ki; birçok erkek dönem dönem kendisini yetersiz hissettiğini, eşlerinin kendisine muhtaç olmamasından dolayı endişe duyduklarını gizlemiyor. Tam da bu noktada kadınların eşlerine olan yaklaşımı büyük önem taşıyor. Kadınlar eşlerinin işlerini maddi açıdan küçümsememeli, birbirlerine iş hayatında destek olmalı, takdir etmeli, gerektiğinde yardımcı olup karşı tarafı yönlendirmeli.

Tek bir kişinin para kazandığı aile yapısında kadın-erkek iletişimi nasıl sağlıklı ilerler? Kazanan ve kazanmayan bireyler, mali işleri konuşurken birbirine nasıl yaklaşmalı?

Yalnızca erkeklerin çalıştığı hanelerde de birtakım sorunlar yaşanabiliyor. Erkek gün boyu çalıştığı için daha yoğun ve yorgun olduğunu düşünerek çoğunlukla ev ekonomisinde kendisini hak sahibi olarak görebiliyor. Hatta ev hanımı kadınların evi ayakta tutmaya çalıştığı unutulabiliyor. Fakat çalışmayan hanımların minimum çalışan kadınlar kadar evin mali işleri hakkında söz sahibi olduğu akıllardan çıkarılmamalı. Erkekler, evin giderleri ve eksikleri konusunda eşlerinden informasyon almalı. Daha sonrasında eşler bir araya gelip aile bütçesini çıkartmalı.

Çocukların yanında para meselelerini konuşmanın çocuklar yönünden olumsuz/olumlu etkileri nelerdir?

Çocukların yanında para ilişkili tartışmalar yapmak, çocuğun suçluluk duygusu yaşamasına niçin oluyor. Çocuklar iç dünyasında “Benim ihtiyaçlarım, harcamalarım olmasa çok para harcamazdık, annemle babam da para için kavga etmezdi” diye düşünebiliyor. Bu da zaman içinde çocuğun güvensizlik, başarısızlık, kaygı problemi ile karşı karşıya kalmasına yol açabiliyor. Anne babalar aile bütçe planlamasına çocuğu dahil etmemeli. Bu sorunları mümkün olduğunca kendi içlerinde çözmeli.

Ailede aşırı harcama yapan bir taraf varsa, bundan duyduğu sıkıntıyı karşı tarafa nasıl aksettirmeli?

Aile içinde eşlerden biri fazla harcama yapıyorsa, diğeri eşini mutlu edebilmek için bu sorunu görmezden gelebilir. Aşırı harcamaların diğer eş tarafından desteklenmesi evlilik ilişkilerini güçlendiriyor gibi görünse de aslında bu durum sorunun daha da derinleşmesine neden olabiliyor. Eş, çoğu zaman aşırı harcama yapan eşi ile iletişimden kaçınabiliyor, yetersizlik hissine kapılabilir, zamanla öfkeli ve agresif davranışlar peşinde koşabiliyor. Bu gibi sorunların önüne geçebilmek için eşler rahatsızlık duyduğu aşırı harcama problemlerini dile getirmeli, karşılıklı suçlamalar yerine harcamaları kontrol altına almak için bir ekip olmalı.

Basit bir mali plan nasıl hazırlanır?
Aile bütçesini düzenlemek, eşlerin geliri ister az ister çok olsun mutlaka bir plan ve düzen istiyor. Plansız ve programsız yapılan her harcama, gelir-gider dengesini şaşırtabiliyor. Bu nedenle her ay kira, mutfak harcamaları, ulaşım, sağlık, fatura, eğitim, giyim, kişisel harcama ve eğlence-tatil gibi giderlerin bulunduğu bir harcama listesi oluşturulmalı. Harcama tutarı, eve giren aylık gelirden düşülmeli. Eğer bütçe artıyorsa birikim planlanabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir