Profesyonel Makyajda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Profesyonel Makyajda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Güzel görünmek, her şeyden önce bireyin kendini iyi hissetmesi için önemli. Sadece estetik olarak değil, psikolojik olarak da ferdin yaşamını şekillendiren bir olgu. Makyaj ise, her çağda farklı bir tanımı olan güzellik kavramının en önemli parçası. Günümüzde makyaj deyince artık sadece makyaj malzemeleri değil, kalıcı makyaj uygulamaları, profesyonel makyaj, kaş kokteyli, tıbbi kamuflaj, protez tırnak gibi pek çok uygulama akla geliyor. Profesyonel ve Kalıcı Makyaj Uzmanı Demet Tecir, ustalaşmış makyajla ilgili sorularımızı cevaplandırdı.

Profosyonel Makyaj Nedir?

Aslen gayet anlaşılabilir bir kavram olan profesyonel makyaj, makyaj uzmanları tarafınca ve bazı kurallar çerçevesinde yapılan makyajdır. Ustalaşmış makyaj uzmanları, profesyonel makyaj malzemeleri ve teknikleri kullanarak yüzünüzü bir kediye de benzetebilirler, Marilyn Monroe’yahut. Bu yönüyle profesyonel makyaj, yakın bir geçmişe kadar sadece mankenler, sinema ve tiyatro oyuncuları, sahne sanatçılarının ilgi alanına girerdi. Fakat bugün, gerek uygulanan tekniklerin toplumsal medya sayesinde daha geniş bir kitle tarafınca öğrenilebilir olması gerekse kullanılan ürünlerin artık hepimiz tarafınca erişilebilir olmasından dolayı, çok daha geniş bir kitleyi ilgilendiriyor. Hızla değişen makyaj modasını, gelişen teknikleri ve yeni çıkan ürünleri günbegün takip eden ve uygulayan çok geniş bir kitleden söz ediyoruz. Ve sözü geçen profesyoneller de, eskiden sadece gelin makyajı için gittiğimiz kuaför salonlarında yüzümüzü boyayan kişilerden çok daha başka bir yerde duruyorlar.

Profesyonel makyaj her şeyden önce, yüzü boyamak anlamına gelmiyor. Ustalaşmış makyajın amacı, kusurların üstünü boyayla kapatmak değil; temiz, parlak, ışıltılı, pürüzsüz bir cilt üzerinde, yüzün güzel hatlarını ortaya çıkarmaktır. Dikkatler güzel hatlara çekilerek, kusurlu taraflar arka planda bırakılır.

PROFESYONEL MAKYAJDA NELERE DİKKAT EDİLİR?

— Önce ne olursa olsun cilt tipi belirlenmeli, kullanılacak ürünler buna göre seçilmelidir. Cildin kuru, yağlı ya da karma bir yapıya sahip olması kadar, damarların yüzeye yakınlığı yahut cildin alerjik olup olmadığı da değerlendirilmelidir.
— Yüz şekli dikkate alınmalıdır. Yüzün anatomisi, makyaja başlamadan önce tespit edilmeli, hangi hatların ön plana çıkarılacağına karar verilmelidir.
— Kişiye yüz ifadesini kazandıran mimikleri asla göz ardı edilmemelidir.
— profesyonel makyajın, kat kat kapatıcılar ve boyalarla kusurların üstünü örtmek değil, en ufak dokunuşlarla yüzün en güzel yerlerine vurgu yapmak olduğu unutulmamalıdır.
— Makyajı meydana getirecek kişinin minimumından temel renk ve ışık bilgisine haiz olması gerekir. Hangi renklerin bir arada kullanılabileceği ve bunun ne tür bir ışık-gölge yansıması yaratacağı bilinmelidir.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir