Rahim filmi (HSG) hakkında bilinmesi gerekenler

Rahim filmi (HSG) hakkında bilinmesi gerekenler

Rahim filmi nedir?

HSG, rahim ve tüp filmi anlamına gelmektedir. Makul bir süre boyunca korunmasız ilişkiye rağmen gebe kalamayan kadınlara, sperm ve yumurtanın buluşmasına engel olabilecek veya embriyonun rahim içine tutunup gelişmesini olumsuz etkileyebilecek bir durumun bulunup bulunmadığını anlayabilmek için yapılan radyolojik bir tetkiktir. 

Rahim filmi ile saptanabilen başlıca problemler şunlardır:

•Rahimde doğumsal anomaliler,
•Rahim içerisinde oluşan polipler, 
•Rahim içerisine çıkıntı yapan myomlar,
•Rahim içi yapışıklıklar,
•Rahim duvarı problemleri,
•Tüplerin kapalı olması,
•Tüplerde sıvı birikmesi.

Rahim filmi hakkında bilinmesi gerekenler

Rahim filmi çekimi, yeni nesil cihazlar ve geliştirilen yeni teknikler sayesinde kısa sürede, kolay ve ağrısız olarak yapılabilmektedir. Kadında kısırlık nedenlerinin araştırılmasında büyük önem taşımaktadır. 

Rahim filmi adet kanamasının bitmesinden sonraki birkaç gün içinde yapılmalıdır. Hamile olmadığından emin olan kişilerde ise adet kanaması olmayan herhangi bir zaman diliminde yapılabilir. 

Rahim filmi çekimi öncesinde banyo yapılması hijyen açısından iyi olur. Çekime giderken varsa eski film ve raporları birlikte götürüp çekimi yapacak doktora göstermek yapılacak işlemi ve teşhisi kolaylaştırır.

Eğer her şey normal ise, rahim filmi çekimini takip eden 4 ay boyunca gebe kalma olasılığı önceki döneme göre belirgin derecede artmaktadır. 

Rahim filmi sonrasında herkesin koruyucu antibiyotik kullanması gerekliliği konusunda bakış açısına göre değişik görüşler mevcuttur. Rahim filmi ile tüplerinde sorun saptanan kişilerin enfeksiyon riskine karşı koruyucu antibiyotik kullanmaları uygun olur.

Rahim filmi, yeni tekniklerle yapıldığında genellikle ağrısızdır. İşlem sırasında aç olmak ya da işlem öncesinde ağrı kesici kullanmak gerekmez. İşlem sonrasında hastalar günlük hayatlarına geri dönebilirler. İşlem sonrasında 1-2 gün sürebilen lekelenme normaldir. 

Radyoloji Uzmanı Dr. Cevat Bayrak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir