Renklerin İnsan Psikolojisindeki Önemi

Renklerin İnsan Psikolojisindeki Önemi

Renklerin insan psikolojisinde yeri çok önemli. Renkler rahat bir ortam sağlar, ilham veren ve sakinleştiren bir etki yaratırlar. Her rengin belirli titreşimler yaydığı, bu titreşimlerin ruh hallerini ve duyguları, hatta bedensel zindeliği bile etkiliyor. Renkler, ruh halimizi dengelerken beynimizdeki görsel lobu (oksipital lobu) ihtar eder.
Herkesin farkındalığını arttırmaya, rengini keşfetmeye, o renkle iletişime geçmeye, kendine yakışan, yüzünü aydınlatan renkleri giymeye, evinin ve ofisinin dekorasyonunu amaca uygun renklerle döşemesine, kendini iyi hissettiren renk ile terapi yapmasına davet ediyorum.

Renklerin İnsan üzerinde etkileri:
BEYAZ: Saflığı, masumiyeti, temizliği simgeler. Serin bir his verir, canlandırır. İtimat verir. Çağrışımlar: Süt, gelinlik, temizlik.
KIRMIZI: psikolojik olarak uyanık ve tetikte olmayı teşvik eder. Fizyolojik olarak kan basıncını artırır ,solunumu hızlandırır ve adrenalin salgılar. İştah açar.
Çağrışımları: Bilinçaltında kanı temsil eder, doğada ise taze meyveler, sağlıklı sebzeleri temsil eder. Enerji ve güç temsilidir.
KAHVERENGİ: Sağlam ve güvenirlik hissi verir, organik olan bir atmosfer yaratmayı sağlar sadece iş görüşmelerinde kahverengi kıyafet seçmemekte yarar var. Çağrışımları: Toprak, odunsu ağaçlar, tabiat.
TURUNCU: ruhsal olarak neşeyi teşvik eder. Fizyolojik olarak sindirim sistemi ve metabolizmaya destek olur. İştahı açar, yorgunluğu giderir. Çağrışımları: Portakal, ayçiçeği gün batımında güneşin kayboluşunun hissettirdiği duygusallıktır ve bunu çevreleyen bir ışıklandırma.
SARI: psikolojik olarak olumluluk ve canlılık özellikleri vardır. Yüzyıllardır dinlerin çoğunda bilgelik ifadesi olarak kullanılır. Fizyolojik olarak sinirsel bozukluklara iyi gelir. İnsana canlılık ,parlaklık ve heyecan verir. Dikkat çekicidir fakat solgun sarılar hastalığı simgeler.
YEŞİL: Sakinleştiricidir, dinlendirir ve huzur verir. Uyumlu ve dengeleyici psikolojik özelliklere sahiptir.Sinir sistemi üzerinde doğal bir etki yapar. Fizyolojik olarak kalp ve göğüs problemlerini hafifletir. Çağrışımları: Filizlenme, doğurganlık, rahatlık, barış, para.
MAVİ: İnsan psikolojisi üzerinde barışçıl ve sakinleştirici etki gösterir. Fiziksel olarak tansiyonu düşürür, boğaz sorunlarını çözer. İştahı azaltır. Sinir sistemini rahatlatır. Vücudun sakinleştirici kimyasallar salgılamasına neden olur. Akılda kalıcıdır.
MOR: İç bilinci teşvik eder. Fizyolojik olarak uykusuzluğa iyi gelir.
SİYAH: Konsantrasyonu ve özgüveni artırır. Çağrışımları: Bazı kültürlerde ölümü bazı kültürlerde doğuşu ifade eder.
PEMBE: sevinç, itimat, mutluluk ve huzur verir. Sakinleştirir. Agresyonu önler. Çağrışımları: Yeni açmış çiçekler, bebeklerin yanakları.
LACİVERT: düşünce gücünü artırır. Ciddiyet verir. İş görüşmelerinde tercih edilen giyim rengidir. Çağrışımları: okyanus.
GRİ: Siyah ve beyazın orta yoludur kısaca uzlaştırıcıdır. Resmilik verir fakat yoğun kullanılırsa psikolojik olarak bunaltabilir. Gri, gözün en rahat ayırdığı idrakladığı renklerden biridir. Diplomatik ve ağır bir renktir ama hareketsizliği, yavaşlığı ve ciddiyeti temsil eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir