Sağlıklı Beslenmek Ve Kilo Vermek

Sağlıklı Beslenmek Ve Kilo Vermek

İnternette hızlı bir halde nasıl kilo verileceği ve nasıl şekil alınacağına dair çok oranda bilgi var. Kilo vermek ve verdiğiniz kiloyu korumak için en iyi ipuçlarını arıyorsanız, internette mevcud bu sonsuz sayıdaki tavsiyeler bunaltıcı ve kafa karıştırıcı olabilir.

İşlenmemiş gıdaları destekleyen diyetlerden shake ve paketlenmiş hazır gıdaların çevresinde dönen yiyecek planlarına kadar, hemen derhal her gün yeni bir beslenme modası çıkageliyor.

Sorun şu ki, çok katı rejimler ve eleme usulü belirlenen yemeği azaltarak zayıflama yemek planları büyük olasılıkla kısa sürede kilo kaybı elde edilmesini sağlıyor olsa da, çoğu insan bu rejimi sürdürememekte ve birkaç hafta içinde havlu atmaktadır. Ayrıca, garip ve yeni moda rejimler uygulayarak haftada 4.5 kilo kaybetmek insanlara gayet cazip gözüküyor olsa da, gerçek şu ki bu tür zayıflama yöntemleri sağlıklı ve sürdürelebilir olmamaktadır.

Güvenli ve başarılı kilo kaybının asıl anahtarı, kişisel ihtiyaçlarınızı karşılayan ve yaşam deliğinizi sürdürebileceğiniz sağlıklı bir yaşam biçimi benimsemektir.

Aşağıda yer verdiğimiz, sağlığınızı geliştirmenize ve kilo vermenize yardımcı olacak diyet ipuçları, zayıflama biçimleri ve sağlıklı zayıflama şekilleri sizi tekrardan sağlıklı ve gerçekçi olan yolu takip etmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca zayıflama ve fitness hedeflerinize doğru ilerlemenize katkıda bulunacaktır.

1. Bolca Lifli Beslenin
Lif, sebzeler, meyveler, fasülye ve kepekli tahıllar dahil olmak üzere sağlıklı gıdalarda bulunur.

Bazı çalışmalar yalın bir şekilde, lif açısından varlıklı gıdaları fazla tüketmenin kilo vermenize ve kiloyu kendinizde uzak tutmanıza yardımcı olabileceğini göstermiştir. (1)

Lif tüketiminizi, salatalarınıza fasülye ekleyerek, kahvaltıda yulaf yiyerek yada lif bakımından varlıklı fındık ve çekirdek atıştırmaları yaparak kolay bir halde artırabilirsiniz.

2. İlave Şekerden Kaçın!
İlave şeker, özellikle şekerli içecekler yoluyla vücuda alınan şeker, sağlıksız kilo alımı ve diyabet ve kalp hastalığı gibi sıhhat sorunlarının başlıca nedenidir.

Ek olarak, çok fazla şeker içeren şeker, gazlı içecek ve fırınlanmış gıdalar gibi besinler, vücudunuzun sağlıklı kalması için ihtiyaç duyduğu gıda bileşenlerini içermesi açısından sınıfta kalmaktadır. Bu nedenle, bu denli yüksek şeker içerikli gıdaların kesilmesi, fazla kiloları vererek mükemmel bir sağlıklı zayıflama yoludur.

“Sağlıklı” veya “organik” olarak tanıtılan yiyeceklerin bile yüksek şeker içerebilme ihtimaline dikkat etmek de fazlaca önemlidir. O yüzden, ambalaj üzerinde yer alan gıda değerleri kısmını okumak şarttır.

3. Sağlıklı Yağ Tüketimine Yer Verin

Yağlar genellikle zayıflamaya çalışırken kesilen ilk şey iken, sağlıklı yağlar kilo verme hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilir.

Aslına bakarsak, zeytinyağı, avokado ve fındık benzer biçimde gıdalarla varlıklı olan yüksek yağlı bir diyetin çeşitli çalışmalarda kilo kaybını en üst düzeye çıkardığı gösterilmiştir. (2)

Dahası, yağlar uzun süre daha tok kalmanıza, iştahınızı azaltmanıza ve dolayısıyla rotanızdan sapmamanıza yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir