Sosyal medyada çok paylaşım yapan çiftler gerçekten mutlu mu?

Sosyal medyada çok paylaşım yapan çiftler gerçekten mutlu mu?

 

Sosyal medya yaşamımıza girdiğinden beri ikili ilişkilerimizi de şekillendirmeye ve değiştirmeye başladı. Birbirinden mutlu çiftlerin fotoğraflarını gördüğümüzde birçoğumuz onlara ve ilişkilerine özeniyoruz. Ancak meydana getirilen bir araştırmaya göre çiftlerin toplumsal medyada yarattıkları bu mükemmellik algısı gerçek değil.

Partnerinizle birlikte çekilmiş duygusal fotoğraflarınızı toplumsal medya bazen paylaşmanız normaldir. Hatta yapılan önceki bir araştırma, profil fotoğrafı sevgilisiyle birlikte olan çiftlerin daha sağlıklı bir ilişkiye haiz olduğunu ve partnerlerine kendilerini daha yakın hissettiklerini ortaya çıkardı. Fakat bazı uzmanlara bakılırsa bu fotoğraf olayının bir sınırı var.

Sosyal medya yaşamımıza girdiği andan beri yaşamımıza müdahale etmeye ve hatta alışkanlıklarımızı bile değiştirmeye başladı. Özellikle şu an en popüler sosyal mecralardan biri olan Instagram, hepimizin ne olursa olsun gün içinde biroldukça kere süre harcadığı uygulama oldu. Bu toplumsal mecrada dolaşırken karşımıza birbirinden mutlu çiftleri görüyor ve birçoğumuz bu ilişkilere özeniyor hatta kendimizi bile suçlayabiliyoruz. Peki, toplumsal medyada ilişkilerini çoğunlukla paylaşan
çiftler hakikaten mutlu mu? Yapılan bir araştırma, toplumsal medyada devamlı paylaşım yapan çiftlerin göründükleri kadar mutlu olmadıkları kanıtladı? Peki nasıl?

108 çiftin katılımıyla gerçekleşe çalışmada herkes iki hafta süresince çevrimiçi bir anket doldurdu. Ankette, fotoğraflar, duvar yazıları, yorumlar ve konum güncellemeleri dahil olmak üzere feysbuk’taki etkinliklerinin yanı sıra ilişkiler ile alakalı o anki duygularını ve düşüncelerini bildirdiler. Sonuçlara göre ise iştirakçilerin ilişkileriyle ilgili sorun yaşadıkları günlerde, ilişkilerine dair daha fazla paylaşım yaptığı belirlendi. Araştırmanın sonucunda; ilişkilerini daha görünür kılmaya çalışanlamış olurın eşlerinin duyguları hakkında daha güvensiz hissettikleri ortaya çıktı. Bu sonuç, ilişki uzmanı Nikki Goldstein tarafınca da desteklendi. Goldstein’e gore, sosyal medyada sık paylaşım yapan çiftlerin çoğu büyük problemlerle boğuşuyor.

Ek olarak Brunel Üniversitesi araştırmacılarına bakılırsa ilişkileri hakkında fazla paylaşım yapan insanoğluın bununla birlikte özgüvenleri de düşük. Bilim insanoğluına bakılırsa bu tarz davranışlar iki sebeple sergileniyor olabilir: Kendine olan saygıyı artırma isteği ve ilişkimde her şey yolunda bildiriı vermek.

Paylaşım yaparken ne hissetiğinizi düşünün!

İlişkiniz hakkında fazla paylaşım yapıp yapmadığınızı anlamanızı sağlayacak bir ölçek tabii ki yok. İster çok paylaşım yapıyor olun isterseniz hiçbir şey paylaşmayın önemli olan, sizin ilişkiniz hakkında ne hissettiğiniz. Bundan sonra ilişkinizle ilgili bir şey paylaşırken neler hissettiğinizle ilgili kendi iç sesinizi dinleyin. Gerçekten çok mutlu olduğunuz için o anı mı paylaşmak istiyorsunuz yoksa sosyal medyada nasıl göründüğüyle mi ilgilisiniz?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir