Tırnak Mantarı Oluşumu

Tırnak Mantarı Oluşumu

Mantarlar hayatta kalmak için güneş ışığına ihtiyaç duymayan mikroskopik organizmalardır. Tırnak mantar enfeksiyonlarına genellikle dermatofit mantar neden olur. Bu mantarlar çoğunlukla zararsız bir şekilde cildinizde yaşarlar, ancak bazen çoğalabilirler ve enfeksiyonlara neden olabilirler. Mantarlar; yüzme havuzları ve duşlar da dahil olmak üzere ılık, nemli ortamlarda yaşarlar. Cildinizi kesikler yoluyla işgal edebilirler.

Tırnak mantarları, oldukça yaygın görülen çok bulaşıcı bir enfeksiyondur ve yaşam kalitesini ciddi şekilde bozar. Daha çok el veya ayak tırnaklarında oluşan mantar enfeksiyonlarının tedavisi oldukça uzun sürebilir ve çok güçlü ilaçların kullanılmasını gerektirir. Tedavide pek çok ilaç formu kullanılır; bunların bazıları tırnaklara sürülürken diğerlerinin hap olarak içilmesi gerekir. Hekime danışmadan tırnak mantarı tedavisine başlamak çok tehlikeli olabilmektedir. Çünkü kullanılan bazı ilaçlar ciddi yan etkileri vardır; bu nedenle doktor kontrolünde doğru şekilde kullanılması gerekmektedir.

Tırnak ucunda ya da altında beyaz ya da sarı bir nokta görünümüyle başlar ve enfeksiyon ilerledikçe tırnağın renginin değişmesine, kalınlaşmasına ve hatta parçalanmasına sebep olabilir. Birkaç tırnak ya da tırnakların tamamını etkileyebilir. Tedavi edilmediği sürece enfeksiyon diğer ayağa ya da vücudun farklı bölgelerine yayılabilir. Hastalık yaygınlığı genel toplumun %10’u civarındadır ancak bu oran 60 yaş üzeri kişilerde iki kat fazladır.

Tırnaklarınızın olduğundan farklı görünmesinin pek çok başka sebebi olabilir. Mantar enfeksiyonu olduğundan emin olabilmeniz için uzman bir doktora danışmanız gerekebilir. Durumunuz hafifse ve sizi rahatsız etmiyorsa yoğun bir tedaviye ihtiyacınız olmayabilir. Fakat ağrınız varsa, tırnaklarınızdan koku geliyorsa ya da kalınlaşmışlarsa ciddi bir bakım ve ilaç tedavisine ihtiyacınız olabilir.

Tırnak mantarı tedavisi

Evde bakım: Eğer tırnak mantarınız çok ileri düzeyde değilse evde uygulayacağınız basit tedavi yöntemleriyle başarı sağlayabilirsiniz:

Ayaklarınızı temiz ve kuru tutun

Enfekte olmuş tırnaklarınızı kesmek için ayrı tırnak makası kullanın

Tırnağınızın görünümü sizi rahatsız ettiyse ya da acı hissediyorsanız eczacınıza danışabilirsiniz. Size aşağıdaki tedavi ürünlerini önerebilir:

Antifungal tırnak kremi: Enfeksiyonun iyileşmesi 12 aya kadar sürebilir ve her zaman sonuç alamayabilirsiniz.

Tırnak yumuşatma kremi: Tırnağı yumuşatmak için 2 hafta boyunca kullanılır, böylece enfeksiyon kazınabilir

Tırnak mantarı ilaçları

Kendi kendine bakım stratejileri ve reçetesiz ürünler yardımcı olmadıysa, doktorunuz reçeteyle satılan ilaçların kombinasyonunu ve diğer yaklaşımları önerebilir. Önerilen tedavi kombinasyonu genelde aşağıdaki gibidir:

Doğrudan tırnağın üzerine uygulanacak topikal bir krem,

Topikal bir tırnak cilası: Tırnak önce törpülenerek temizlenir ve cila uygulanır.

Tırnağın veya cildin hasar görmüş alanının düzenli olarak temizlenmesi: Tırnakların düzeltilmesi ve temizlenmesi tırnaklardaki mantar miktarını azaltmaya yardımcı olabilir ve şiddetle tavsiye edilir. Bu aynı zamanda ağrıyı azaltır.

Antifungal reçeteli hap: Bu ilaçlar yeni bir tırnağın enfekte olmasına engel olur ve enfekte kısımları yavaş yavaş yeniler. Genellikle 6 ila 12 hafta boyunca bu ilaçları kullanırsınız. Fakat tırnak tamamen büyüp yenilenene kadar tedavinin sonuçlarını göremezsiniz. Bir enfeksiyonun ortadan kalkması dört ay veya daha uzun sürebilir. İlaç tedavisinin daha etkili olabilmesi için topikal ürünlerle birlikte kullanılması gerekmektedir. Tabletlerin yan etkileri olabilir. Bu tür ilaçların vücudunuzdaki etkisini kontrol etmek için ara sıra kan testi yaptırmanız gerekebilir. Doktorlar hamileler, karaciğer hastalığı veya konjestif kalp yetmezliği olan veya bazı ilaçları kullananlar için bu ilaçları tavsiye etmeyebilir. Baş ağrısı, kaşıntı ve ishal gibi yan etkiler de görülebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir