Tüp bebekte yaş sınırı kaç oldu?

Tüp bebekte yaş sınırı kaç oldu?

Kadınlar için 38 yaşın önemli bir sınır bulunduğunu belirten hanım Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu, “hanım için yaş 38’i geçtikten sonrasında yumurta rezervi ve kalitesi bozuluyor, genetik bozuklukların görülme olasılığı artıyor. Yaşın artmasına bağlı olarak tedavi başarı oranları da azalıyor. 43 yaşından sonra tüp bebek tedavisinin başarısı düşmeye başlayarak, başarı oranı yüzde 5’lerin altına düşüyor. Bu 38 yaş ve üzerindeki hanımlarda, bireyselleştirilmiş tedavi dediğimiz her hastaya özel olarak düzenlenen bir tedavi protokolü seçilerek embriyo elde edilmesini ve bu embriyoların beşinci güne kadar takip edilmesini, gerekli vakalarda ise genetik taramasını yapmış olduktan sonrasında geçirme işlemini yapmayı tercih ediyoruz” diye mevzuştu

 

‘’Her sorunda tedavi yaklaşımı  farklI’’

Tüp bebek tedavisinin, ilk uygulamaya girdiği yıllardan bu yana çok hızlı ilerlediğine işaret eden Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu, “Günümüzde yumurta rezervlerinin azaldığı, hastanın sınırlı süreının kaldığı yahut kadın veya erkek eşte herhangi bir sorun olmamasına rağmen gebeliğin gerçekleşmediği durumlar için farklı yöntemlerle çözüm üretilebiliyor. Çikolata kistinin ileri evrelerinde veya sperm sayılarının azca olması durumunda da tüp bebek tedavisi yapılabiliyor. Hatta erkekte hiç sperm yoksa, yumurtalık dokusundan cerrahi yöntemlerle direk sperm alınarak, intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu yöntemiyle yumurtanın döllenmesi sağlanabiliyor” ifadelerini kullandı.

 

‘’Raf ömrü uzun gıdalar ve sigaradan uzak durulmalı’’

Tüp bebek tedavisinde sağlıklı beslenmenin de önemini vurgulayan Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu, özellikle raf ömrü uzun olan gıda maddelerini tavsiye etmediklerini belirtti. Sigaranın, tedaviye olumsuz etkisinin altını çizen Prof. Dr. Fıçıcıoğlu, sözlerine şöyle devam etti:
“Tüp bebek tedavisi sırasında özellikle kadının sigara içmesi,elde edilecek oosit sayısını, oosit ve embriyo standardını olumsuz etkilerken embriyonun tutunma ihtimalini, dolayısıyla gebelik başarısını da düşürüyor. Bu nedenle tedavinin iki-üç ay öncesinde sigaranın mutlaka bırakılması gerekiyor. Öte taraftan sigara, erkekte de sperm standardını bozuyor. Dolayısıyla erkekte de sperm bozukluğu yahut azlığı var ise ne olursa olsun sigara kullanımını kısıtlamakta yarar bulunuyor.”

 

Tüp bebek ilaçları kilo yapar mı?

Tüp bebek tedavisiyle ilgili hala doğru bilinen birçok yanlış olduğunu ve bunlardan birinin de ilaçların kilo aldırdığı yönündeki algı olduğunu söyleyen Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu, bu dönemde stres nedeniyle kadınların fazla yemek yeme eğiliminde olabildiğini hatırlattı. Tedavide kullanılan ilaçların kanıtlanmış bir zararının olmadığının da altını çizdi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir