Yenidoğan bebek bakımı nasıl olmalıdır?

Yenidoğan bebek bakımı nasıl olmalıdır?

Ziyaretler

ilk haftalarda yorucu ziyaretlerden kaçının. Bebek bakımı zor da olsa en basit biçimde dairede yapılır. Bebeği kalabalık gurupların içerisine sokmayın. Unutmayın, Bilhassa kış aylarında, kapalı ortamlarda, virüslerin sebep olduğu üst solunum yolu enfeksiyonlarına çok sık rastlanır. Bebeğin hastalanmaması için öptürmeyin, kalabalıklara sokmayın, küçük çocuklardan Irak tutun. Annenin de lohusa döneminde kendini iyi koruması gerekir.

Emzirme düzeni

İlk haftalarda emzirme düzensizdir ve bebek her istediğinde emzirilmelidir. Her iki göğsü eşit sürelerde emzirtmek idealdir. Ancak bu her vakit gerçekleşmez. Bebek bir seferde Biricik göğsü emerse bir sonraki sefer başka taraftan emzirmek gerekir. İlk 10 dakikadan sonra gelen süt henüz yağlıdır; bebekte doygunluk hissi uyandırır. Bir göğsü emmesi bu nedenle kifayet olabilir. Günde takriben 10-12 kere emmesi ve ilk 4-6 ay gece beslenmesi normaldir. Emzirilen bebeğe su vermek gerekmez. Meyve püresi ve pirinçli mama benzeri İlave besinler 6 aydan sonra verilmelidir.

Dışkı ve idrar sıklığı

Bebeğinizin ilk ayında dışkı sayısı fazladır (günde 6-8 kez). Ana sütüyle beslenen bebeklerin dışkıları cıvık olur. Dışkı ilk günler yeşilimsi, sonrasın da altın sarısı renk alır. Mama ile beslenen bebeklerin dışkıları henüz kıvamlı ve sıklığı henüz azdır. Bu bebeklerde kabızlık da olabilir. Bebeğin günde en az 6-8 Defa idrar yapması gerekir. Bu beslenmenin kifayet olduğunu gösterir. Bir iki ay sonra bebek 2-3 günde bir de dışkılayabilir, buda normaldir.

Alt değiştirme

Bebeğinizin altını sık değiştirin. Beslenme öncesi altı pis ise veya bebek huzursuz ise bebeğinizin altını değiştirin. Beslenme ile barsak hareketleri artacaktır; bu nedenle beslenme sonrasında bebeğinizin altını değiştirmeniz gerekebilir. Bebeğin altını ıslak pamukla silebilir, çok pis ise yıkayabilirsiniz. Amade silme bezleri, yolculuklarınızda pratik olacaktır. Bebeğin cildi çok hassastır. Islak veya pis bez pek çok zaman ( 3-4 saat ) kalırsa pişik olur. Bu vaziyette bebek cildine Müsait pişik kremi uygulayabilirsiniz. hatun bebeklerin altları önden arkaya doğru temizlemek gerekir.

Oda ısısı

Sizin rahat ettiğiniz oda ısısında bebeğiniz de rahat edecektir. vaktinde doğan bebekler için 21-24 C aşama uygundur. şayet klima kullanıyorsanız, bebeğin üzerine üflememek koşuluyla bebeği odada tutabilirsiniz. Unutmayın, bebek, kapı veya pencerenin aralanmasıyla, çok soğuk olmayan bir ortamda Derhal üşümez. Üşüse de sayrı olmaz. Aşırı ısıtma, beslenmeye isteksizlik ve uyku haline sebep olur. Bebeğin elleri ve burnu soğuksa, ortam ısısı kifayetsiz demektir. Bu vaziyette vücut ısısına da bakılabilir. Üzerine bir battaniye örtülerek bebek ısıtılmalıdır. Devamlı soğuk olan bebekler iyi büyüyemezler.

Göbek bakımı

Göbeğin ve çevresinin hijyenik ve kuru kalması gerekir. Göbek bağı kullanmayın. Günde 1-2 kere göbek kordonunu dibinden, alkollü pamuk ile silin. Göbeği bezin dışında bırakmaya dikkat edin. Göbek 7-14 gün içinde düşer. Düştükten sonra yerinde yeğni bir kanama olması normaldir. Bu vaziyette İçki ile silebilirsiniz.

Bebek banyosu

Göbek düştükten 1 gün sonra banyo yaptırabilirsiniz. Göbek düşene kadar yumuşak bir bezle bebek cildini Müsait bir sabunla silin ve sonrasın da durulayın. Gün aşırı banyo kifayet olacaktır. Ancak ağzını, çenesini ve genital bölgesini sık sık ıslak, sabunsuz, yumuşak bir bezle silmeniz gerekir. Banyolarında içme suyu kullanmanız gerekmez.

Ancak cildinde yara varsa veya ameliyat geçirdiyse kaynamış ve ılıtılmış su kullanmanız gerekebilir. Bu konuda doktorunuzun tavsiyelerini almalısınız. Suyun ısısını, kolunuzun Dahil kısmını suya daldırarak test etmelisiniz. Banyo sonrasında cildi durulamak nihayet aşama ehemmiyetlidir. Sabun bebek cildini tahriş edebilir.

Ten bakımı

Her banyo ertesi krem veya yağ sürmek gerekmez. Bebek cildi çok hassastır. Krem ve yağlar sürerek cildin terlemesi önlenirse, küçük sivilceler ve isilik tarzında döküntüler ortaya çıkabilir. şayet cildi kurur ve çatlaklar gelişirse, bir bebek losyonu veya nemlendiricisini günde 2 kere sürebilirsiniz. Bebeğin cildi kuru ise çok banyo yaptırmayın. Banyonun suyuna bebe yağı eklemek de işe yarayabilir.

Tırnak bakımı

Bebeğin tırnağını, ona Hususi bir bebek tırnak makası ile kesebilirsiniz. Uzamış tırnaklarıyla bebek, yüzünü ve gözünün kornea tabakasını çizebilir. Bebek tırnak makasıyla tırnağın keskin ve sivri köşeleri de ince bir törpüyle yumuşatın. Bu işlemi yaparken yanınıza bir Muavin almalısınız.

Hapşırık ve hıçkırıklar

Hapşırık, genze kaçan damlacıkları temizlemek üzere bir reaksiyon, hıçkırık ise solunum kası olan diyaframın uyarılması sonucu ortaya çıkan bir reflekstir. Hıçkıran bebek kısa müddet ile emzirilirse bu refleks yavaşça kaybolur.

Yatma pozisyonu

Bebeğinizi sırtüstü yatırın. nihayet yıllardaki araştırmaların sonuçlarına göre sırtüstü yatış en güvenli yatma şeklidir. Bebeğin başını uyurken her iki yana çevirebilirsiniz. Bebek uyanıkken yüzükoyun yatırarak kollarının kuvvetlenmesine Muavin olabilirsiniz. Yastık ve kuş tüyü yorgan kullanmayın. Yorganını göğüs hizasına kadar örtün, başına çekmeyin. Bebeği fazlaca ısıtmayın. Yatağında yumuşak oyuncaklar bırakmayın. Bu önlemler SIDS denilen nedensiz beşik ölümlerini önlemek amacıyla bütün dünya bebeklerine önerilmektedir.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir