Yurt Dışında Doğum

Yurt Dışında Doğum

Kimi moda diye yorumluyor, kimi çocuğunun geleceğini güvence altına aldığını düşünüyor; sonuç olarak yurt haricinde, özellikle de ABD’de doğum icra eden annelerin sayısı her geçen gün artıyor. Acaba böyle bir tercihte sizi neler bekliyor?

 

Bebeğinin yurt dışında doğması çoğu ebeveynin arzuladığı bir tercih. Fakat bunun önündeki ilk engel ekonomik şartlar olabiliyor. Bu engeli aşan aileleri bu sefer de biroldukça prosedür bekliyor. Bu durumda da bir danışman şirket ile bu süreci planlamayı tercih edebiliyorsunuz. ABD Birleşik Devletleri (ABD) ve Kanada en çok tercih edilen ülkeler listesinde en başta. Green Card (daimi oturma izni) başvurularının kabulünün zorlaşması da son yıllarda ABD’yi popüler hale getiriyor.

NEDEN TERCİH EDİLİYOR?

Bu probleminin cevabı basit. Çocuklarının iyi bir gelecek için yüksek eğitimini yurtdışında yapmasını kolaylaştırmak isteyen anne-babalar böyle bir tercih yapıyor. Çocuğa daha doğmadan çifte yurttaşlık hakkı sağlamak bazı fırsatları da bununla beraber getiriyor. Böylece çocuğun ilerleyen yaşlarda hak kazanacağı kolaylıklar şimdiden garantilenmiş oluyor. ABD’de eğitim alması durumunda, yabancı öğrenci statüsü olmuyor, birçok ülkeye vizesiz giriş çıkış yapabiliyor; Türkiye’de eğitim alması durumunda ise yabancı kontenjana yerleştiriliyor ve yüksek düzeyde özel eğitim alma hakkını elde ediyor.

 

DİĞER HAKLAR

ABD örneğinden hareket edecek olursak bu ülkede doğan bebek başka hiçbir şarta gerek olmadan Amerikan vatandaşı oluyor. Doğumuyla beraber her türlü sosyal güvence, eğitim ve öğrenim haklarına da haiz oluyor. Burada çalışma, iş kurma, mülk edinme ve ticaret yapma haklarından da faydalanabiliyor. ABD’de doğan ve vatandaşlık hakkı kazanan çocuk, kendisi ile aynı haklardan yararlanması için Amerikan vatandaşı olmayan anne babaları için de göçmenlik yasası gereğince 21 yaşını doldurduğu tarih itibariyle oturma izinleri için başvuruda bulunabiliyor. Talebe gore Türk pasaportu ile çifte vatandaşlık hakları da elde edilebiliyor.

DEZAVANTAJLARI DA VAR

Yurt dışında doğum yapmanın dezavantajları ülkeden ülkeye değişiklık gösteriyor. En sık tercih edilen ülke olan ABD için konuşursak; çocuğunuz ileride ABD’nin vergilerini ödemek zorunda kalacağını bilmeniz gerekiyor. İleriki yıllarda ABD’de okumaya, çalışmaya yada yaşamaya gittiğinde buranın vergi kurallarına doğal olarak olacak ve aile üyelerinden birinden miras kaldığında bu mirasın yüzde 25-30’unu vergi olarak ödemekle de yükümlü olacak. İki ülke arasında çifte vergi anlaşması ile düzenlenen kanunlar var, oranlar mesleğe ve gelir düzeyinize göre de değişiyor.

İŞİN DUYGUSAL TARAFI

 

Böyle önemli bir kararı almadan önce her şeyi hassas bir terazide tartmalısınız. Örneğin hamile veya lohusa halinizle çok uzun bir uçak yolculuğu yapmak epey yorucu olabilir. Bunun yanı sıra ülkenizde doğum yaptığınızda doğum öncesinde ve doğum sırasında sizinle birlikte bu heyecanı yaşayacak olan aile büyüklerinizin ve akrabalarınızın yanınızda olamayacak olması duygusal açıdan sizi etkileyecektir. Bu sebeple yaşayacak olduğunuz zorlukları ve hissedebileceğiniz tüm duyguları önceden bilirseniz kendinizi buna hazırlayabilirsiniz. Hamileliğin getirdiği ekstra duygusallıkla yalnızlık sendromuna girmeden bu özel zamanların tadını çıkarmak, hamileliğin son aylarında eşinizle birlikte özgürce gezebilmek için bardağın dolu tarafına bakmakta fayda var.

 

KENDİ İMKANLARINIZLA MI? DANIŞMAN FİRMA MI?

 

Hamileliğinizin son aylarını ülkenizden ve yakınlarınızdan ayrı geçirmeyi göze aldıysanız yapılacak ilk şey bu sürecin detaylarını, yasal zorunluluklarını araştırmak. Bu mevzuda size rehberlik edecek tecrübeli biri var ise şanslısınız. “Ben tüm işlemleri yapmak için kendi imkanlarımı kullanacağım” diyorsanız sizin için hazırladığımız listeye ve sual-yanıt kısmına göz atın. Doğum yapmak için yurt dışına çıkanlara özel hizmet veren danışmanlık firmalarını tercih etmek de işinizi kolaylaştırabilir.

Doğum ve doğum sonrası formaliteler mevzularında destek veren danışmanlık firmalarının sayısı oldukça çok. Sizin tercihleriniz doğrultusunda tüm seçenekleri sunan ve havalimanından karşılanmanızdan yurda dönüşünüze kadarki süreçte her türlü hizmeti veren firmalar hiçbir prosedürü size bırakmıyor. Vize işlemlerinizi yapan, uçak biletinizi ayarlayan, sizi oradaki evinize yerleştiren birilerinin olması bu süreçte çok büyük kolaylık. Öyle ki eve gittiğinizde iki fert için bir haftalık mutfak alışverişini dahi yapılmış buluyorsunuz. Doğumda da size eşlik eden ekip, ülkeden çıkışınıza kadar her işleminizle ilgileniyor. Bu hizmetin maliyeti, paketin içeriklerine nazaran 10 bin-25 bin lira arasında değişiyor.

 

SIK SORULAN SORULAR
Yanımda neler götürmeliyim?

Tüm ultrason çıktıları, gebeliğinizde meydana getirilen ikili ve üçlü tarama testleri ve tüm kan idrar laboratuvar tetkiklerini beraberinizde götürmenizde fayda var. Türkiye’deki jinekoloğunuzdan, izlediği gebelik haftasına kadar hamilelik durumunuzu İngilizce bir rapor şeklinde yazmasını isteyebilirsiniz. Bu, oradaki doktorunuza data vermeniz açısından son derece yararlı olacaktır.

Normal doğum yapmam şart mı?

 

ABD’de tercih edilen ve uygulanılan doğum şekli normal doğum. Gebeliklerinde çok büyük bir sorun olmadığı takdirde tüm hastalar normal doğuma yönlendiriliyor. Ancak bu konuda yine de doktorunuzla konuşup isteğe bağlı sezaryen şansınızın olup olmadığını sorabilirsiniz.

 

Doğum sonrası prosedürler neler?

Doğum icra ettiğinız eyaletin nüfus idaresine giderek bebeğinizin doğum belgesini almalısınız. Doğum belgesi ABD’de nüfus cüzdanı gibi kullanılıyor. Türkiye’ye döndüğünüzde doğum belgesini yeminli tercümanla Türkçe’ye çevirtip noter tasdiki yapmış oldurıyorsunuz. Doğumdan yaklaşık 3-4 hafta sonra ABD’den Türkiye’deki adresinize çocuğunuzun toplumsal güvenlik numarası gönderiliyor. Sosyal güvenlik numarası resmi bir çok işte kullanılan, bu sebeple iyi saklanması gereken son aşama önemli bir belge.

 

Doğum sonrası en erken ne zaman geri dönülebilir?
Bebekte ve annede herhangi bir sağlık sorunu bulunmuyorsa doğumdan iki hafta sonra ülkeye geri dönebiliyorsunuz. Doğumdan sonra bebeğinizin pasaportunu 2-3 gün içinde almanız mümkün.

 

Sigortam doğumu öder mi?

Yurt dışı teminatı olan bir özel sağlık sigortası poliçeniz varsa, poliçede belirtilen yüksek limitler ve ödeme oranları dahilinde sigortalıların yurt dışında yaptığı sağlık giderleri karşılanıyor. Doğum giderleri poliçelerinde belirtilen doğum güvenceı limiti ve ödeme oranları dahilinde hesaplanıyor. Sigorta şirketinize doğum güvenceı ile ilgili tüm detayları sorun çünkü bu güvenceı yurt içinde ve yurt dışında ortak kullanıma açan limitsiz poliçeler olduğu şeklinde, bir tek yurt içinde yada bir tek belirli hastanelerde geçerli olan birçok limitli poliçe çeşitleri de var.

YAPILACAKLAR LİSTESİ

 

• Öncelikle herhangi bir sıhhat probleminiz olmadığına dair tabip raporu gerekiyor. Riskli bir gebeliğiniz var ise bu sevdadan vazgeçmelisiniz.
• Hamileliğinizin 25-30’uncu haftaları arasında, en az altı aylık ABD vizesi almalısınız. Gezgin vizesi almanız tavsiye ediliyor.
• Doğum yapacağınız hastane ve doktoru önceden ayarlayın.
• Doğum yapacağınız hastane ile mesajşime geçip sağlık dosyanız için lüzumlu olan evrakları mesele.
• Yedinci aydan sonrasında tayyare yolculuğu yapamayacağınız için öncesinden işlemleriniz tamamlanmış olun.
• Havayolu şirketleri kendilerinin belirlediği bir gebelik haftasına kadar yolcularına uçuş izni veriyor. Özellikle 32.-36. Gebelik haftasında uçuyorsanız, uçakla seyahat etmenizde bir sakınca olmadığına dair yazılı bir hekim izninin olması gerekiyor. Tabip raporunda doktorunuzun adı, diploma numarası ve imzası da olmalı.

 

YA KAPIDAN DÖNERSEM?

 

Amerikan anayasasının 14’üncü maddesine nazaran, ABD topraklarında doğmuş herkes ABD vatandaşı oluyor. Bu da yabancı ülkelerden biroldukça anne adayının ‘doğum turizmi’ için bu ülkeye gelmesine neden oluyor. Bazıları Amerika’nın bu maddeyi değiştirmesi gerektiğini düşünüyor sadece bunu yapmak çok uzun sürecek bir anayasal değişim gerektiriyor. Bu kompleks süreçle ilgili bir girişimin de çok yakın bir gelecekte yapılması beklenmiyor. Bu şekilde bir irdelemenin gündemde olması ABD halkında ve özellikle devlet çalışanlarında farklı algı ve tutumlar yaratıyor çünkü biroldukça anne talibinın ülkeye doğum fakatçlı geldiği açıkça belli oluyor. Bundan dolayı ABD’ya gidip de kapıdan geri döndürülenler olduğu biliniyor. Ufak de olsa bir risk herkes için var. Durum birazcık da girişte rağmenıza çıkan memurun tutumuna bağlı oluyor. Girişte hamileliği gizlemek yada söylemekle ilgili karşıt görüşler var. Bu mevzuda nasıl bir tutum izleyeceğinizin kararını vermek de tamamen size kalıyor. Ortada aşikar bir konum olduğundan inkar etmemek de pozitif bir etki yaratabiliyor.

 

TEK SEÇENEK ABD DEĞİL

En popüler tercih ABD olsa da farklı ülkeleri seçenlerin sayısı da oldukça çok. Tercihler, ailenin o ülkeye ve insanoğluına karşı duyduğu sempatiye, konuşulan dile, eğitim ve iş olanaklarına bağlı olarak da değişiyor. Çocuğun gelecekte yaşamasının olası bir olasılık olarak görülebileceği de hesaba katılıyor. Kanada ve bazı Avrupa ülkelerinde de çifte vatandaşlık hakkı elde edilebiliyor. Gene o ülkenin vatandaşlarına sağlanan tüm eğitim, sağlık ve vizesiz dolaşım haklarından yararlanmak mümkün oluyor. Doğum ile vatandaşlık veren popüler ülkeler arasında Fransa, İrlanda, Avustralya, Macaristan, İngiltere ve İtalya var.

Fransa çifte vatandaşlığa izin veren Avrupa ülkelerinden. Doğum için maksimum tercih edilen Avrupa ülkelerinde ilk sıralarda. Fransa’da doğum yapmak bebeğinize Fransız vatandaşı olma hakkını sağlıyor. Fransa’nın bir AB üyesi olması sebebiyle AB vatandaşı olarak haiz olunan haklar kazanılıyor. Bunlar içinde en önemlileri; özgür dolaşım, AB üyesi ülkeler arasından herhangi birinde mesleki eğitim, öğrenim, çalışma hakkı ve tüm AB ülkelerinde kullanılabilecek sağlık hizmeti…

 

KANADA’DA DOĞUM
Kanada’da doğmak da vatandaşlık hakkı için yeterli. Fakat son zamanlarda pek çok kişinin Kanada’ya göç etmesi ve doğum yaparak vatandaşlık istemesi nedeniyle yasalar sıkılaşmış. Kanada topraklarında dünyaya gelen her bebek Kanada vatandaşı oluyor ve hayatı boyunca bir vatandaş olarak oy verme, sağlık, eğitim, yaşama, çalışma ve mülk edinme haklarına sahip oluyor. Kanada vatandaşı olarak 170’ten fazla ülkede de vizesiz seyahat hakkını elde ediyor. Devlet okullarında ücretsiz, üniversitelerde ise düşük bir ücretle okuyabiliyorlar.

ANNELER ANLATIYOR
TÜM BAĞLANTILARI GİTMEDEN KURUN
Sıla Yılmaz/ Lily Deniz ve Mia Eliz’in annesi

 

“Yurt dışında doğum fikrini aklımıza sokan kayınpederim oldu. Süreci tamamen eşimle beraber planladık. Her şeyin çok basit bir şekilde halledilebileceğini gördük. Tüm ayarlamaları da gitmeden buradan hallettik. Öncelikli isteğim Türk bir doktordu. Bir isim bulduk ve kendisi ile iletişime geçtik, elektriğimiz tutunca kararımızı verdik. Böylece Houston’a karar verdik. Hastaneyi de doktorun çalıştığı hastaneyi seçerek halletmiş olduk. İki doğumunu da Amerika’da yapmış biri olarak bence gitmeden tüm bağlantılarınızı buradan halledip gidin. Gittikten sonra bazı şeyleri değiştirmek daha zor olacaktır. Doğum yapacağınız ay ve gideceğiniz eyaletin iklim şartlarını göz önüne alın. Sizden önce gidip orada doğum yapmış kişilere ulaşmak için Facebook gruplarını takip edebilirsiniz.”

TÜRK DOKTOR TERCİH ETTİK
Aslı Balaban/Azra’nın annesi

“Çift vatandaşlık çift şans ve imkan demek. Bunu da bebeğimize doğarken vermek istedik. Özellikle de eğitim seçeneği tanıyabilmek bizim için çok etkili oldu. Bu işle ilgilenen acentelerle görüştük, biz de araştırdık ve arkadaşlarımıza sorduk. Sonunda da eşimle birlikte duyduklarımızı, öğrendiklerimizi birleştirerek kendi planımızı yaptık. Tanıdıklarımızın olduğu bir eyalette Türk bir doktor seçtik. Doktorumuzun çalıştığı hastanede doğumu gerçekleştirdik. Böyle bir doğum planlayanların gitmeden telefonda da olsa doktorla görüşmelerini ve evlerini ayarlamalarını öneririm. En önemlisi de ellerinden geldiğince rahat olmaları, her şeyin iyi olacağına inanmaları, bu yola bebekleri için çıktıklarını unutmamaları…”

BEBEK ALIŞVERİŞİ YAPMADAN DÖNMEYİN
Filiz Bircan Kasar/Ela Nar ve Kar Maya’nın annesi

 

“Eşimin kardeşi Orlando’da yaşıyor. Balayı için gittiğimizde bizi olası çocuğumuzun ABD’de doğması halinde elde edeceği avantajları anlatarak çoktan ikna etmişti bile. Hamile kalmış olduğumda gerekli ayarlamaları yapmış olup 5.5 aylıkken onun yanına gittim. Orlando’da belki de dünyanın en iyi doğum hastanelerinden önde gelen Winnie Palmer’da çok rahatlıkla hekim bulduk ve çok rahat bir ‘düzgüsel doğum’ deneyimledim. Birkaç yıl sonra ikinci bebeğimi de gene orada, bebeğin pozisyonu sebebiyle sezaryen ile dünyaya getirdim. ABD’de doğum meydana getirecek anne adaylarına dil ve yaklaşım olarak basit anlaşacakları bir tabip seçmelerini öneririm. Gerekirse tabip değiştirmekten kaçınmasınlar. Vergi indirimleri sebebiyle tüm bebek gereçleri ve kıyafatleri çok ucuz ve hem de kaliteli. Ne kadar giyim alırsanız alın, Türkiye’ye dönüp fiyatları görünce az almış olduğunıza pişman olacaksınız, benden söylemesi.”

KEYİFLİ BİR DENEYİMDİ
Sinem Parkan/ Defne ve Duru’nun annesi

“Çocuklarımız rahat gezi edebilsinler, uluslararası okullara giriş yapabilsinler, ileride eğitimlerini ve çalışma hayatlarını yurt haricinde daha rahat sürdürebilsinler ve dünyaya daha geniş bir pencereden bakabilsinler diye böyle bir karar aldık. İlk doğumu eşimle beraber planlamış olsak da ikincisinde dört yaşındaki ablamızın da istekleri ve gereksinimlarını göz önünde bulundurarak ve onun mutluluğunu da hesaba katarak bir planlama yaptık. İlerleyen safhalarda diğer aile büyüklerimizi de doğum sürecimize dahil edip herkesin güzel anılarla bu tecrübeye ortak olmasını sağladık. Doğum için eyalet ve şehir seçmek çok zevkli bir deneyimdi. İki doğum da San Diego’da oldu. Hayatlarının en özel günlerini yaşayan ve bu süreci yurt haricinde tamamlamak isteyen anne-baba adaylarına en büyük tavsiyem, strese girmemeleri, önceliklerinin kendilerinin ve bebeğin sağlığı olduğunu unutmamaları.”

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir